środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Duet marki Horsch – Cruiser 12XL oraz Serto 12SC

spot_img

W kilkunastu gospodarstwach na terenie kraju organizowano szereg pokazów indywidualnych, w których udział brały – agregat Cruiser 12XL oraz siewnik Serto 12SC.

Horsch Cruiser 12XL

Agregat Cruiser 12XL wykorzystywany był zarówno do płytkiej uprawy przedsiewnej na głębokość do 7,5 cm, jak również głębszej, nawet na 15 cm. Przy współpracy z ciągnikiem Claas Xerion 5000, płytka uprawa wykonywana była z prędkością ponad 12 km/h. Uzyskana wydajność powierzchniowa zawierała się w przedziale od 12 do 14 ha/h. Konstrukcja sześciobelkowa agregatu zapewnia bardzo intensywne mieszanie i rozprowadzanie resztek pożniwnych. Decydujący wpływ na to ma czas, w jakim ściernia i gleba pozostaje pod działaniem elementów roboczych. Cruiser 12XL posiada zęby sprężynowe o wstępnej sile wyzwalającej 150 kg i skoku 20 cm. Producent oferuje redlice HM o szerokości 5, 8 lub 10 cm. Do całopowierzchniowej, płytkiej uprawy dostępna jest również redlica w formie tzw. gęsiostopki o szerokości 20 cm. W zależności od wersji agregat może mieć głębokość regulowaną w bardzo prosty sposób poprzez zmianę liczby klipsów przy przednich kołach podporowych lub w wariancie z hydraulicznym systemem – bez konieczności wysiadania z kabiny ciągnika. Za utrzymanie głębokości odpowiadają przednie koła podporowe oraz wał – połączone belką w układzie kinematyki. Taki układ zapewnia idealne wypoziomowanie agregatu. Jeśli jesteśmy już przy wałach, wyrównanie i ugniatanie gleby to zadanie podwójnego wału RollPack o średnicy 550 mm oraz wadze ok. 130 kg/m szerokości roboczej.

Horsch Serto 12SC

Siewnik Serto 12SC podczas siewu rzepaku pracował z prędkością z przedziału od 11 do 16 km/h. Przekładało się to na wydajność powierzchniową na poziomie 10 ha/h. Ta 12-metrowa maszyna ma zbiornik o pojemności 6000 l, dzielony w stosunku 60:40 – 3600 l z przodu i 2400 l z tyłu maszyny. Obydwa dozowniki współpracują z wspólnym układem pneumatycznym. Serto 12SC umożliwia niezależne dozowanie standardowo dwóch komponentów, a po doposażeniu w opcjonalny zespół do wysiewu mikrogranulatu – nawet trzech. Taka konfiguracja świetnie sprawdzi się w wysiewie mieszanek lub plonu głównego z poplonem. Siewnik posiada redlice siewne PowerDisc zawieszone na równoległoboku, dzięki czemu obciążenie na redlice przenoszone jest przez górny łącznik. Konstrukcja tego typu zapewnia odpowiednią precyzję wysiewu, jak również nie wymaga doregulowywania na polu w zależności od warunków. Ponadto maszynę wyposażono w wał oponowy 7.50-15AS, który wykorzystywany jest zarówno przy siewie, jak i na uwrociach. Regulacja głębokości siewu jest bardzo łatwa i odbywa się za pomocą klipsów dystansowych, umieszczonych na tłoczyskach siłowników regulujących głębokości robocze. W siewniku Serto 12SC jest także standardowo możliwość bezstopniowej regulacji hydraulicznej nacisku redlic siewnych. Siłownik hydrauliczny umożliwia obrót zawieszenia, a zmiana położenia belki siewnej umożliwia uzyskanie nawet do 150 kg nacisku.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników