poniedziałek, 26 lutego, 2024

Kukurydza na Polach Klasy S 2022

spot_img

20 września na polach w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) firma Syngenta zaprezentowała kolekcję odmian kukurydzy na ziarno oraz kiszonkę otwierając w ten sposób jesienny cykl spotkań Pola Klasy S Kukurydza.

Trudny rok dla kukurydzy

Tegoroczny sezon wegetacyjny nie jest łatwy dla kukurydzy. – Skrajna susza i niewielkie opady, przede wszystkim w najbardziej newralgicznym okresie, czyli lipcu, kiedy to kukurydza potrzebuje wody do prawidłowego zapylenia się, a dodatkowo bardzo wysokie temperatury, które powodują zamieranie pyłku, były największymi wyzwaniami, z którymi mierzyliśmy się w tym roku, szczególnie w takich województwach jak lubuskie, wielkopolskie oraz część kujawsko-pomorskiego – mówił Łukasz Bojkowski, Seed Area Sales Manager West w Syngenta. – Skutkuje to brakiem zapylenia i wystąpieniem zjawiska szczerbatości kolb, które charakteryzują się niepełnym zaziarnieniem. W skrajnych przypadkach część roślin w ogóle nie ma zawiązanych kolb.

Sprawdź: Lokalizacje spotkań Pola Klasy S Kukurydza 2022

Agrotechnika kukurydzy na polach w Winnej Górze

Kukurydza w Winnej Górze zasiana została 26 kwietnia w obsadzie 85 tys. roślin na hektar. Przedplonem była również kukurydza, stanowisko mozaikowate o IVb klasie gleby zaorano 16 listopada. Przedsiewna uprawa polegała na włókowaniu. Siew wykonano siewnikiem Gaspardo z podsiewem nawozu NPK 8-20-30 w dawce 150 kg/ha. Po siewie zaaplikowano również nawóz RSM – 120 kg/ha. Zabieg herbicydowy wykonano 12 maja mieszaniną Lumax 357,5 SE w dawce 2,5l + nikosulfuron 40 g s.a/ha, co skutecznie ograniczyło rozwój chwastów. W czerwcu podano 150 kg mocznika na hektar i zaaplikowano mikroelementy w postaci cynkophos 1,95 l/ha + mikrobor 0,5l/ha.

Dentowe nowości w ofercie Syngenta

W katalogu odmianowym Syngenta z grupy średnio wczesnej do późnej już od 3 sezonów królują odmiany SY Fregat i SY Marimba. Spośród nowości wyróżnić można odmiany SY Fortago – jest to typowy dent o FAO 250 z bardzo wysoką tolerancją na suszę (odmiana z programu hodowlanego Artesian). Z segmentu odmian wczesnych na szczególną uwagę zasługują znane już dobrze SY Calo i SY Invictus oraz SY Liberty – nowość, FAO 230, mieszaniec dwuliniowy o bardzo dobrych parametrach jakościowych kiszonki i plonie suchej masy, dobrze znosi stanowiska wolniej nagrzewające się wiosną.

Wyniki analizy NIRS dla świeżej masy.

Plantatorów uprawiających kukurydzę z przeznaczeniem na kiszonkę zainteresuje z pewnością projekt MaxiMaize, czyli mieszanina trzech specjalnie wyselekcjonowanych odmian z FAO 250-260, o bardzo wysokiej strawności włókna i zawartości skrobi. Tak dobrane komponenty zamknięte w jednym worku idealnie nadają się do uprawy na glebach mozaikowatych, gwarantując również zwiększoną stabilność plonowania. Wszystkie odmiany kukurydzy Syngenta w standardzie zaprawione są w technologii Elevation, która zapewnia ochronę przed chorobami oraz poprawia kiełkowanie i wschody roślin. Dostępny jest również wybór szerszego pakietu Elevation Plus, na który składa się ochrona przed chorobami, kompleks stymulujący i odżywiający rośliny oraz możliwości zabezpieczenia przeciwko szkodnikom glebowym (Force 20 CS) oraz ptakom (Korit 420 FS).

spot_img
Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x