piątek, 22 września, 2023
spot_img

Rolniku! Tylko do 15 października możesz zgłaszać wnioski suszowe

spot_imgspot_img

Zbliża się koniec ważnego terminu. Przypominamy, że rolnicy, którzy chcą złożyć wniosek o oszacowanie szkód związanych z suszą mają czas nie później niż do 15 października. 

Jakiej wysokości jest udzialena pomoc?

Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku, powierzchni upraw rolnych, na których szkody spowodowane wystąpieniem w 2021 r. Stawki pomocy zróżnicowano w zależności od uprawy i wysokości szkód i prezentują się następująco:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w wysokości co najmniej 60% plonu;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w wysokości co najmniej 20% i mniej niż 60% plonu;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy w wysokości co najmniej 5% i mniej niż 60% plonu.

W przypadku gdy producent rolny zawnioskuje o udzielenie do danej powierzchni pomocy z uwzględnieniem więcej niż jednej stawki, do obliczenia pomocy przyjmuje się wyższą ze stawek.

Uprawa nie była ubezpieczona? Pomoc będzie pomniejszona

Uwzględniając przepisy rozporządzenia Komisji wysokość pomocy będzie pomniejszana o 50%, jeżeli:

a) w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem w 2021 r. gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, nie było ubezpieczonych co najmniej od jednego z ww. ryzyk,

b) w gospodarstwie rolnym, w którym wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w 2021 r. suszy, co najmniej 50% powierzchni upraw uprawianych w plonie głównym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, nie było ubezpieczonych od ryzyka suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Udało wam się złożyć już wniosek, czy jeszcze nie? Jeśli tak, to czy napotkaliście po drodze problemy w składaniu? Jesteśmy ciekawi, dajcie znać w komentarzu! Dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, mogą się zgłosić teraz – Zgłoś szkodę rolniczą.

źródło: MRIRW/ARIMR

spot_img

Napisz komentarz

3.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Teresa
Teresa
11 miesięcy temu

Czy doradca rolny może ze swojego profilu zaufanego złożyć wniosek suszowy rolnikowi , którego prowadzi/obsługuje ?

Przemysław
Przemysław
10 miesięcy temu

Jak złożyć wniosek

Agro Profil
Admin
10 miesięcy temu
Reply to  Przemysław
sew
sew
10 miesięcy temu

program składania wniosków się zakończył więc te informacje są nieprawidłowe

Podobne artykuły

Agro Show 2023

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

4
0
Would love your thoughts, please comment.x