poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Taniejącą ropa obniża ceny paliw w kraju

spot_img

Początek lipca przyniósł znaczne obniżki cen na stacjach benzynowych i w hurcie. Dodatkowo kierowcy mogą w łatwy sposób otrzymać kilkudziesięciogroszowy rabat na zakupioną benzynę i olej napędowy. W reakcji na promocję Orlenu wraz z rozpoczęciem wakacji, kolejne sieci stacji wprowadziły u[usty na zakup paliw.  Należą do tego grona: Lotos, BP i stacje sieci Moya.

Paliwa w hurcie tanieją śladem przecen na rynku ropy, których wpływ jest jednak ograniczany przez rekordowo drogiego dolara.

W cenniku hurtowym PKN Orlen (w tygodniu kończącym się 6-go lipca) ceny benzyny 95-oktanów obniżyły się o 22 brosze, a ON potaniał o 13 groszy na litrze.

Ceny paliw w hurcie:

Ceny na stacjach paliw:

Według e-Petrol w połowie 27-go tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 7,74 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95-ki spadła o 8 groszy na litrze, a cena diesla obniżyła się o 15 groszy na litrze.

W tym samym czasie autogaz potaniał średnio o 4 grosze, do 3,45 zł/l na stacjach w ciągu tygodnia o 3 grosze do 3,49 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 06-07-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 8,33 zł/l (-12 gr/l);
• Pb95: 7,74 zł/l (-8 gr/l);

• ON: 7,74 zł/l ( -15 gr/l);
• LPG: 3,45 zł/l (-4 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l droższe.

Ceny paliw w kraju:

Rynek ropy:

Notowania ropy Brent spadły w ostatnim dniach o kilkanaście procent w okolice 100 usd/b – w środę 6-go lipca. Przeceny dotyczą większości surowców, a wynikają z obaw o to, że nadchodząca recesja w światowej gospodarce ograniczy popyt na towary. Kolejnym czynnikiem napędzającym przeceny jest odpływ kapitału z akcji i towarów do rynku amerykańskich obligacji, które przynoszą coraz większy zysk. 

Niestety kierowcom nie pomaga gwałtowne osłabienie złotego w stosunku do dolara. Kurs usd/pln przekroczył w środę 4,70 i jest najwyższy w historii.

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Andrzej Bąk
Źródło: PKN Orlen, e-Petrol

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x