wtorek, 5 grudnia, 2023
spot_img

Szykuje się rewolucja krajowego sektora biogazu

spot_imgspot_img

Zapachy biogazowni są głównym przedmiotem obaw mieszkańców, kiedy taki projekt jest realizowany na terytorium ich zamieszkania. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju postawiło sobie za cel zrewolucjonizowanie krajowego sektora biogazu. W tym celu powstał projekt „Innowacyjna Biogazownia” finansowany z Funduszy Europejskich. Produkcja biometanu oraz wyeliminowanie odorów będą najwyżej ocenianymi wymaganiami, które spełnić powinny podmioty biorące udział w innowacyjnym przedsięwzięciu.

Niewykorzystany potencjał

Polska pomimo znacznych możliwości surowcowych nie może pochwalić się dużą ilością biogazowni. Na drodze do innowacji stoją między innymi protesty społeczne, wywoływane najczęściej obawą przed emisjami uciążliwych zapachów wśród lokalnych społeczności. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oszacowali możliwość wykorzystania odpadów z przemysłu rolno-spożywczego w naszym kraju na równowartość blisko 8 mld m3 metanu rocznie. Krajowe zużycie gazu ziemnego wynosi obecnie około 17 mld m3 rocznie, z czego 13,5 mld stanowi import spoza Unii Europejskiej (najczęściej z Rosji). Oznacza to, że ponad 60% importowanego przez Polskę gazu ziemnego może zostać zastąpione produkowanym na krajowym podwórku paliwem odnawialnym – biometanem. 

Basta z odorem!

Sam proces produkcji biogazu, czyli fermentacja materiałów w całkowicie hermetycznym środowisku, jest bezwonny. Nieprzyjemny zapach może być spowodowane kilkoma czynnikami takimi jak błędy konstrukcyjne, warunki pogodowe (np. kierunek wiatru na określonym etapie procesu) czy stosowanie nie hermetycznego sprzętu. Przed podmiotami biorącymi udział w przedsięwzięciu stoi wyzwanie w postaci opracowania uniwersalnej, zautomatyzowanej i prostej w obsłudze, a przy tym samowystarczalnej energetycznie technologii, która będzie produkować oraz wtłaczać biometan do sieci gazowej. Na rozwój sektora polskich biogazowni NCBR przeznaczy maksymalnie 32,5 mln zł, a termin realizacji przedsięwzięcia został przewidziany na koniec roku 2023. 

Dalekosiężne, ambitne plany 

Po zakończeniu przedsięwzięcia istnieją trzy drogi które można obrać. Są to: 

1) stworzenie technologii dla gmin, która uniezależni je energetycznie, 

2) stworzenie krajowej sieci biogazowni,

3) opracowanie technologii mającej indywidualne zastosowanie dla rolników i inwestorów posiadających bazę surowcową. 

Co istotne projekt NCBR wpisuje się m.in. w ambitne cele PGNiG, największego krajowego przedsiębiorstwa zajmującego się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz jego importem. Prognozy spółki na najbliższe 10 lat przewidują, e w ciągu 10 lat w Polsce powstanie od 1500 do 2000 biogazowni. a do 2025 roku około 1,5 mld m3 biometanu będzie wtłaczane do sieci gazowej grupy.  “Mamy potencjał, by stać się światowym liderem. Polska technologia to również szansa dla rodzimych firm na eksport” – informuje Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

źrodło:Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x