czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Sytuacja na giełdowym rynku zbóż i oleistych zmieniła się diametralnie

spot_img

Zapasy amerykańskich zbóż i soi zmniejszyły się nieoczekiwanie windując notowania na nowe maksima

Sytuacja na giełdowym rynku zbóż i oleistych zmieniła się diametralnie na ostatniej wrześniowej sesji. 30-go września Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował kwartalny raport o stanie amerykańskich zapasów. Dane w nim zawarte pokazały znacznie większy od oczekiwań spadek zapasów obu głównych zbóż i soi.  Skłoniło to inwestorów spekulacyjnych do masowego kupowania kontraktów w oczekiwaniu na pogorszenie amerykańskich bilansów na koniec sezonu 2020/21. Stąd ostatnia wrześniowa sesja zakończyła się kilkuprocentowymi wzrostami notowań w Chicago i nieco mniejszymi w Paryżu. W konsekwencji amerykańskie i unijne kontrakty na kukurydzę oraz pszenicę z nawiązką odrobiły wcześniejsze straty, a ich wyceny ustanowiły nowe wielomiesięczne maksima.

Wspomniana sesja była wzrostowa także dla kompleksu sojowego i unijnego rzepaku. W przypadku nasion oleistych nie ma jednak mowy o powrocie do maksimów z 18-go września, tym bardziej, że malejący popyt na biopaliwa wywiera coraz większą presję na ceny.

W USA skurczyły się zapasy zbóż i soi bardziej niż oczekiwano – skrót raportu

USDA oszacował zapasy kukurydzy w USA na 2,0 miliardy buszli, czyli 50,68 mln ton (-10% r/r) w porównaniu do średniej oczekiwań na poziomie 2,25 mld i stanu na 1 czerwca 2020 r. na poziomie 5,22 mld.

W przypadku soi zapasy z 1 września wyniosły 523 miliony buszli, czyli 14,25 mln ton (-42% r/r) w porównaniu z oczekiwaniami na poziomie 576 milionów buszli i zapasami z 1 czerwca – 1,04 miliarda buszli.

USDA ustalił zapasy pszenicy z 1 września na 2,16 miliarda buszli, czyli 58,75 mln ton (-8% r/r) w porównaniu z oczekiwaniami handlu na poziomie 2,24 miliarda.

30-go września opublikowany został także raport na temat tegorocznych zbiorów „małych” zbóż w USA:

Całkowita produkcja pszenicy wyniosła w tym roku 1,83 miliarda buszli (49,69 mln ton) w 2020 roku, w porównaniu do szacunków z 11 września na poziomie 50,01 mln ton. Oznacza to spadek produkcji pszenicy o 5 procent w stosunku do 1,93 miliarda buszli w 2019 roku.

Wrzesień był w tym roku korzystny dla producentów zbóż i oleistych. Spekulacyjne wzrosty notowań w Chicago ciągnęły w górę ceny na pozostałych rynkach, a to dawało producentom rolnym szansę na korzystną sprzedaż.

Zmiany notowań kontraktów giełdowych we wrześniu 2020:

Najbliższy kontrakt futuresGiełda w ChicagoGiełda w Paryżu
Kukurydza+8,8%+3,3% (+5,5 eur/t)
Pszenica+6,2%+5,5% (+10 eur/t)
Soja+7,6%
Rzepak+0,5% (+2 eur/t)
Canola (giełda w Winnipeg)+5,5%

Rzut oka na wykresy giełdowych notowań zbóż i oleistych:

Giełda w Chicago:

Giełda w Paryżu:
 
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x