środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Świń ubywa w zatrważającym tempie. GUS opublikował kolejne dane

spot_img

Spadek pogłowia świń w Polsce trwa, choć obecnie jest on mniej dynamiczny niż w ostatnich miesiącach. Główny Urząd Statystyczny (GUS) właśnie ogłosił najnowsze statystyki dotyczące ilości świń hodowanych w kraju. W międzyczasie, organizacje reprezentujące producentów świń analizują przyczyny obecnego kryzysu i próbują znaleźć rozwiązania.

Dalszy spadek pogłowia świń. Kryzys nie ustępuje

Według najnowszych danych z czerwca 2023 roku, liczba świń w Polsce wyniosła 9436,3 tys. sztuk, co oznacza spadek o 1,8% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Szczególnie znaczący spadek zanotowano w kategorii trzody chlewnej przeznaczonej na ubój, gdzie spadł on o 4,8%.

Na początku czerwca 2023 roku populacja trzody chlewnej wynosiła 9436,3 tys. sztuk, co oznaczało zmniejszenie się o 174,9 tys. sztuk w porównaniu z czerwcem 2022 roku i o 187 tys. sztuk w porównaniu z danymi z grudnia 2022 roku (spadek o 2%). Warto zauważyć, że w grudniu 2022 roku populacja świń wynosiła 9624,3 tys. sztuk, co stanowiło obniżkę o 6,0% w porównaniu z rokiem poprzednim, zwłaszcza w kategorii prosiąt, gdzie spadek wyniósł aż 11,8%.

Rzecznik POLSUS o kluczowych czynnikach załamania w sektorze trzody chlewnej

Kryzys w sektorze hodowli świń w Polsce trwa już od pewnego czasu i wzbudza ogromny niepokój. Bartosz Czarniak, który jest rzecznikiem Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, identyfikuje kilka kluczowych czynników, które przyczyniły się do obecnej sytuacji. Pierwszym z nich jest brak przejrzystości w procesie uzyskiwania pozwoleń na budowę nowych obiektów hodowlanych, co umożliwia zablokowanie tych działań na różnych etapach procedury. Po drugie, niekontrolowana rozprzestrzenianie się choroby ASF (afrykański pomór świń) dodatkowo zwiększa niepewność na rynku, przyczyniając się do problemów w sektorze hodowli świń.

Produkcja świń spadła w całej w UE

Należy zaznaczyć, że spadek populacji świń dotyczy nie tylko Polski, ale także całej Unii Europejskiej. Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, podkreśla, że produkcja świń w UE spadła o 8,9% w pierwszej połowie 2023 roku, co przewyższa zakładany spadek wynoszący 5%. To rekordowy spadek w historii notowań Eurostatu, a dodatkowo wpływ na to mają trwające wysokie temperatury, które zmniejszają przyrosty zwierząt.

Organizacje branżowe utworzyły Grupę Roboczą ds. Trzody Chlewnej. Jaki jest jej cel?

W obliczu trwającego kryzysu, pięć czołowych organizacji branżowych w Polsce postanowiło podjąć współpracę i utworzyć Grupę Roboczą ds. Trzody Chlewnej. W skład tej wspólnie działającej grupy wchodzą następujące organizacje: PZHiPTCh POLSUS, KZPPTCh POLPIG, Polski Związek Niezależnych Producentów Świń, Polskie Mięso oraz Solidarność Rolników Indywidualnych. Nie tylko rozpoczęły one tę współpracę, ale także zorganizowały spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem tego spotkania było omówienie obecnych przepisów prawnych i poszukiwanie rozwiązań mających na celu odwrócenie tendencji spadkowych w produkcji trzody chlewnej. W ramach tych rozważań pojawiła się także idea wsparcia programu odbudowy populacji loch w Polsce poprzez udzielanie kredytów o niższym oprocentowaniu.

Obecnie organizacje oczekują na reakcję ze strony resortu rolnictwa, mając nadzieję, że wspólnymi wysiłkami uda się znaleźć efektywne rozwiązania, które pomogą przeciwdziałać dalszemu spadkowi populacji świń w Polsce. Grupa Robocza ds. Trzody Chlewnej jest również otwarta na współpracę z innymi organizacjami i osobami, które chciałyby zaangażować się w działania na rzecz wsparcia rynku trzody chlewnej.

źródło: nowiny24.pl, GUS, POLSUS

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x