niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Światowy rynek trzody – czy konflikt pomoże Polsce?

spot_img

Jak informuje Krajowy Związek Przedsiębiorców – Producentów Trzody Chlewnej, w ubiegłym tygodniu w krajach Unii Europejskiej ceny żywca wieprzowego miały różne trendy. W Belgii cena wzrosła o 10 centów. Jednak z powodu ASF w ostatnim okresie ceny w Belgii były na stosunkowo niskim poziomie. Niewielkie wzrosty cenowe zaznaczyły się w Hiszpanii, która wchodzi w okres mniejszej podaży żywca z powodu wyższych temperatur powietrza.

Na niezmienionym poziomie pozostała natomiast cena w Niderlandach, Francji, Austrii wskazując że tamtejszy rynek jest zrównoważony. Spadek o 4 centy zanotowano w Danii – informuje ISN. W dniu 3/06/2020 cena VEZG w Niemczech pozostała bez zmian 1,66 €/kg (wbc).

Katalog branżowy trzoda chlewna

W Polsce tańszy żywiec

Polski rynek doświadczył natomiast napływu tańszego żywca wieprzowego, czego przyczyną było zamknięcie dużej ubojni w Niderlandach z powodu koronawirusa. Rośnie również krajowy import taniej wieprzowiny z Danii, Niemiec i Niderlandów wywołując presję na cenę trzody chlewnej na rynku krajowym. Dodatkowo w krajowych zakładach monitorowanych przez KZP-PTCh, średnia cena skupu spadła o 10 groszy /kg (wbc).

Hotele, Chiny i… grille

Ponadto w Polsce, z powodu odmrażania sektora gastronomii, restauracji i hoteli, sezonu grillowego a także rosnącego eksportu do Chin, spodziewane są dodatkowe impulsy rynkowe. Jak informuje Agencja Reutera, Chiny nie będą importować soi i wieprzowiny z USA. Zanosi się więc na kolejny zwrot w stosunkach handlowych pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. Według Genesus, od lutego 2020 r. cena żywca wieprzowego w Chinach spadła o 21%, ale dalej jest to wysoki poziom 30,1 juanów/kg (ok. 16,5 zł/kg) w maju br. Spadek ceny wieprzowiny nastąpił w wyniku częściowej odbudowy pogłowia świń zlikwidowanego w wyniku zakażenia ASF, ograniczonej konsumpcji spowodowanej pandemią COVID-19, rekordowemu wzrostowi importu oraz uwalnianiu rezerw państwowych.

 

Chińska blokada pomoże Unii?

Jak przewidują analitycy współpracujący z KZP-PTCh, zatrzymanie importu wieprzowiny z USA na rynek chiński sprzyjać będzie wzrostowi dostaw z innych rejonów świata, w tym z Unii Europejskiej. Prawdopodobnie władze chińskie nie będą chciały dopuścić do wzrostu cen wieprzowiny. Jednym z elementów stabilizujących rynek wieprzowiny jest import. Jeżeli więc konflikt na linii USA-Chiny będzie się przedłużał, to unijni eksporterzy mogą liczyć na rosnące zamówienia, co z kolei przyczyni się do wzrostu ceny żywca wieprzowego w krajach UE.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KZP-PTCh

 

Duże straty przy tuczu z zakupionym warchlakiem! Nawet 170 zł/szt. Co z cyklem zamkniętym?

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników