Jak podaje Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej “Forum” producent tucznika kończący obecnie 90-dniowy cykl tuczu (w oparciu o zakup warchlaków i paszy) wg stanu z 21 maja br., musi liczyć się ze stratą na poziomie (!) blisko 170 zł/szt. Podczas gdy ubiegłotygodniowa prognoza strat była o ok. 15 złotych wyższa!

Przy obecnych uwarunkowaniach, nowe wstawienia mogą wiązać się z ryzykiem dopłaty na poziomie ok. 11 zł do każdej świni sprzedanej po zakończonym okresie tuczu.
Natomiast hodowcy prowadzący produkcję w cyklu zamkniętym (tj. przy zakupie paszy), na jednej sztuce mogą zarobić (!) ok. 75 zł. A jeszcze tydzień temu można było spodziewać się wpływów niższych o 33 zł/szt!

Aktualny numer magazynu Agro Profil (5/2020)

W powyższej kalkulacji przyjęto średnią cenę skupu żywca wieprzowego 4,77 zł/kg (w stosunku do kalkulacji z 14 maja br. marca stawka wzrosła o 0,22 zł/kg).
Po 90 dniach tuczu, przyjmując stawki za zboże i warchlaki sprzed trzech miesięcy oraz aktualną cenę skupu żywca wieprzowego, hodowca przy sprzedaży tuczników musi liczyć się ze stratą w wysokości 169,85 zł/szt (na dzień 14 maja wyliczono stratę w wysokości 184,56 zł/szt), przy progu opłacalności na poziomie 6,03 zł za kg żywca wieprzowego.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: SPPTCh „Forum”
Foto: Pixabay

 

ASF: Komisja Europejska wprowadziła strefę niebieską