środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Pomoc dla KGW – jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać dofinansowanie?

spot_img

Od 5 czerwca do 30 września br. (lub do wyczerpania środków!), koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się o dotacje na swoją działalność. Wnioski składać można w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pula środków przewidziana na ten cel to 40 mln zł.

 

Do 5 tys. na koło

Warunkiem uzyskania wsparcia z ARiMR jest rejestracja koła  w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich obsługiwanym przez Agencję.
Wysokość wsparcia dla pojedynczego koła uzależniona jest od liczby jego członków i wynosi:

– 3 tys. zł – dla koła liczącego nie więcej niż 30 członków,

– 4 tys. zł – jeśli koło liczy od 31 do 75 członków

– 5 tys. zł  – w przypadku, gdy koło tworzy ponad 75 osób.

Koła gospodyń wiejskich chcące działać w oparciu o obecnie obowiązująca ustawę nadającą im osobowość prawną, umożliwiającą prowadzenie działalności gospodarczej i dostęp do państwowych dotacji, mogą powstawać nie tylko na wsiach. Można je tworzyć także w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców, a także na obszarze sołectw położonych w granicach miast.

Dodajmy, że obecnie w KR KGW zarejestrowano 9124 kół. Najwięcej w województwach wielkopolskim – 1380 kół, lubelskim – 1182 i mazowieckim – 1173.

 

Coraz więcej chętnych

–  Z roku na rok program wsparcia dla KGW cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co potwierdza wzrost liczby kół, które wnioskują o pomoc.  W 2018 r. ze wsparcia skorzystało ponad 4,8 tys. kół, które otrzymały łącznie ok. 16,3 mln zł.  Rok później pomoc w kwocie 29,7 mln zł trafiła już do blisko 8,6 tys. kół.  – Cieszę się, że ARiMR może współpracować z kołami gospodyń wiejskich, które odgrywają ważną rolę w aktywizowaniu lokalnych społeczności, integrowaniu mieszkańców, budowaniu wspólnoty, jak i kultywowaniu polskich tradycji  – mówi Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.    

Szczegółowe informacje o naborze otrzymać można w placówkach ARiMR, pod numerem bezpłatnej infolinii 800 380 084 oraz na stronie internetowej Agencji.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

Modernizacja i restrukturyzacja małych gospodarstw – wnioski do 30 czerwca

150 tys. zł premii dla młodego rolnika. Wnioski od 3 czerwca

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników