Straty spowodowane przez ptaki – czy będą rekompensaty?

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Ptaki takie jak gęsi, łabędzie, żurawie czy kormorany powodują duże straty w uprawach i stawach rybnych. To realny problem dla wielu rolników, który każdego roku kosztuje ich setki tysięcy złotych. Czy rolnicy będą mogli liczyć na rekompensaty?

Walka o odszkodowania za straty spowodowane przez ptaki

Wielkopolska Izba Rolnicza od lat walczy o to, by rolnicy mogli otrzymać rekompensaty za te straty. W styczniu 2024 roku do Sejmu trafił projekt ustawy, który przewiduje wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez konkretne gatunki ptaków. Niestety, proces legislacyjny trwa, a skuteczna pomoc rolnikom wciąż jest w fazie oczekiwania.

Projekt ustawy zakłada, że rekompensaty będą przyznawane po potwierdzeniu szkód przez specjalny zespół, w skład którego wejdą przedstawiciele m.in. KOWR, Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz sam poszkodowany rolnik. Wnioski będzie można składać osobiście lub przez ośrodki doradztwa.

Wielkopolska Izba Rolnicza zgłosiła propozycje rozszerzenia listy ptaków objętych rekompensatami, m.in. o kruki, które także powodują poważne szkody. Ponadto Izba postuluje, by proces składania i rozpatrywania wniosków przejęła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co mogłoby przyspieszyć i ułatwić całą procedurę.

Projekt jest obecnie rozpatrywany przez sejmowe komisje. Mamy nadzieję, że wkrótce rolnicy otrzymają narzędzie, które pozwoli im odzyskać część poniesionych strat.

Więcej informacji i kontakt:
Wielkopolska Izba Rolnicza: b.idczak@wir.org.pl

źródło: WIR

spot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x