środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Strategie Grains obniża prognozy zbiorów pszenicy i jęczmienia w UE

spot_img

Francuska firma analityczna Strategie Grains obniżyła swoje prognozy dotyczące zbiorów pszenicy i jęczmienia w UE w 2024 r., głównie ze względu na nadmiernie wilgotną pogodę.

Strategie Grains oczekuje obecnie, że produkcja pszenicy miękkiej w UE wyniesie ogółem 121,6 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z wcześniejszą prognozą. Oznaczałoby to spadek o 3,3% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Prognozę dotyczącą zbiorów jęczmienia w UE obniżono o 1,3 mln ton do 51,8 mln ton, choć nadal będzie to wzrost o 9% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Analitycy Strategie Grains zauważają: „Istnieje wiele obaw co do potencjalnych poziomów zbiorów w sezonie 2024/2025 w UE-27. Stosujemy dalsze rewizje w dół areału pszenicy miękkiej we Francji, Niemczech i Polsce (oraz w Wielkiej Brytanii). Co więcej, perspektywy wydajności nie są obecnie spektakularne.

Jęczmień również boryka się z trudnościami, ponieważ we Francji siew wiosenny opóźniają deszcze.

Produkcja zbóż w UE-27 w tys. ton (dane KE):

Źródło: Strategie Grains, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x