niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Strajki zawieszone na czas spotkania z ministrem, ale perspektywa ogólnopolskiego protestu wciąż wisi w powietrzu

spot_img

Po kilku tygodniach trwania protestów, NSZZ RI Solidarność zawiesiła protesty do końca miesiąca w związku z zaplanowanym spotkaniem rolników z ministrem rolnictwa, Henrykiem Kowalczykiem. Od wyniku tego spotkania zależy dalszy kierunek działań protestacyjnych. Jednakże, coraz więcej mówi się o możliwości protestu rolników w Warszawie.

strajk rolnikow na granicy
zdj: Archiwum AP

Jeśli rząd nie dojdzie do porozumienia z rolnikami, będzie ogólnopolski protest

We współczesnym dialogu pomiędzy rządem a rolnikami, nieuchronny konflikt narasta z każdą godziną. Bezpośrednim powodem protestów jest niekontrolowany napływ zbóż z Ukrainy, co spowodowało brak możliwości sprzedaży polskiego zboża po adekwatnej cenie. Jednak problem nie leży tylko w niedoskonałości rynku, ale w polityce rządu, który nie potrafi skutecznie zapobiec negatywnym skutkom takich działań.

“To mają być rozmowy ostatniej szansy. Jeśli rząd nie dojdzie do porozumienia z rolnikami, będzie ogólnopolski protest” – zapowiedział Edward Kosmal, wiceprzewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych w województwie zachodniopomorskim.

Propozycje rządu w sprawie dopłat do zbóż nie rozwiązują problemu

Podobnie jak w innych krajach europejskich, Polscy rolnicy od lat borykają się z nieprzewidywalnością w działalności rolniczej, brakiem stabilności dochodów oraz zagrożeniem bezpieczeństwa żywnościowego. To kwestie o fundamentalnym znaczeniu nie tylko dla rolników, ale także dla całego społeczeństwa. Niestety, rząd od wielu lat ignoruje te problemy, oferując jedynie ograniczone dopłaty, które często nie spełniają oczekiwań rolników. W wyniku tego wiele gospodarstw rolnych zmuszonych jest do zaprzestania działalności.

Najnowsze propozycje rządu dotyczące dopłat nie zmieniają sytuacji. Ograniczenia w przyznawaniu rekompensat budzą zrozumiałe niezadowolenie wśród rolników, którzy uważają, że takie działania nie rozwiązują problemu i są jedynie kiełbasą wyborczą. Co więcej, zróżnicowane stawki dopłat powodują nieporozumienia i niesprawiedliwości pomiędzy poszczególnymi województwami, a także gospodarstwami rolnymi o różnej wielkości.

Potrzeba długoterminowych i stabilnych rozwiązań

Nie ulega wątpliwości, że sytuacja rolników w Polsce wymaga natychmiastowych działań ze strony rządu. Jednak to, co rząd oferuje, nie jest wystarczające. Rolnicy potrzebują długoterminowych i stabilnych rozwiązań, które zapewnią im odpowiednie warunki do prowadzenia swojej działalności. W przeciwnym razie protesty będą trwać, a ich skala będzie jedynie rosła. I tak, Ukrainie również trzeba pomagać, jednak w przypadku importu zbóż potrzebna jest kontrola i odpowiednie mechanizmy regulacyjne. Nie można dopuścić do takiej sytuacji, że polscy rolnicy tracą swoje źródło utrzymania, ponieważ na rynku pojawiło się zbyt wiele taniego zboża z zagranicy.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
1 rok temu

Najważniejsze by nie zgodzić się na zdjęcie ceł z Ukrainą bo ten rok pokazał jak to wpływa na nasz rynek . Nie ma zgody na otwarcie granicy na kolejny rok .

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x