wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Stawki dopłat do nasion 2021. Ile za zboża, strączkowe i ziemniaki?

spot_img

Do publikacji trafił projekt rozporządzenia opisujący stawki dopłat do materiału siewnego 2021. Do informacji podano całościową kwotę przeznaczoną na dopłaty. Na dopłaty do materiału siewnego za 2021 rok przeznaczono kwotę wynoszącą 75 mln zł z czego 8755,17 zł wykorzystano na realizację dopłat wynikających z zakończenia postępowań administracyjnych rozpoczętych w poprzednich latach.

Jak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów stawki dopłat do materiału siewnego 2021 w zależności od grupy lub gatunków roślin będą wynosić:

  • 74,76 zł/ ha – w przypadku zbóż, mieszanek zbożowych i pastewnych,
  • 119,62 zł/ha – biorąc pod uwagę rośliny strączkowe,
  • 373,80 zł/ha – w przypadku zwrotu za sadzeniaki ziemniaków.

Powyższe stawki są wyższe, niż za ubiegły 2020 r. Wówczas stawki dopłat wyglądały następująco:

  • 67,98 zł – w odniesieniu do zbóż i mieszanek zbożowych, a także pastewnych,
  • 108,77 zł – w przypadku roślin strączkowych,
  • 339,90 zł – jeżeli zwrot dotyczy ziemniaków.

W projekcie rozporządzenia podano, że w 2021 r. rolnicy złożyli ponad 59 tys. wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego. W uzasadnieniu do rozporządzenia podano, że projekt rozporządzenia wejdzie w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.

„Biorąc pod uwagę treść upoważnienia ustawowego oraz występujące w 2020 r. i 2021 r. utrudnienia w prowadzeniu działalności rolniczej, wynikające z wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę, istnieje uzasadnienie pilnego wejścia w życie projektowanego rozporządzenia. Wypłacenie dopłat pozwoli rolnikom odzyskać część środków zaangażowanych w zakup materiału siewnego w 2020 r. i 2021 r. oraz przeznaczyć je na ponowny zakup materiału siewnego co jest celem udzielanych dopłat” – podkreślono w uzasadnieniu.

źródło: legislacja.rcl.gov.pl
Zdj:unsplas
h.com

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x