niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Średnia krajowa cena pszenicy najwyższa od 7 lat

spot_img

Według MRiRW w okresie od 21 grudnia 2020 do 3 stycznia 2021 większość zbóż podrożała w krajowych punktach skupu. Skala wzrostów ceny średniej na przełomie roku była zróżnicowana i mieściła się w zakresie od ułamka procenta do ponad 2 procent. Do grona najmocniej drożejących zbóż (średnio w kraju) należało ziarno konsumpcyjne pszenicy i owsa (nieco ponad 2%) oraz kukurydza sucha (1,8%).

W ciągu raportowanego okresu (wyjątkowo 2 tygodnie) cena średnia pszenicy paszowej wzrosła o skromne 4 zł do 874 zł/t, ale ziarno pszenicy przeznaczone na konsumpcję podrożało o 19 zł do 867 zł/t. Oznacza to, że cena średnia krajowa pszenicy konsumpcyjnej przebiła o 1 zł/t szczyt z lutego 2019 i jest teraz najwyższa od lipca 2014 roku.

Ceny tego zboża rosną w kraju pod wpływem silnego popytu eksportowego. W I połowie sezonu 2020/21 wyeksportowaliśmy poza UE prawie 1,5 mln ton pszenicy, czyli o połowę więcej niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

W skali roku krajowe ceny pszenicy wzrosły o ponad 20%, ale w porównaniu z przełomem 2018/19 zboże to kosztuje tylko 4% więcej.

W analizowanym przez MRiRW okresie kukurydza stanowiła jeszcze blisko 1/5 zakupów, a najczęściej przywożonym do punków skupu zbożem była pszenica, w tym paszowa (36%) i konsumpcja (24% struktury zakupów).

Ceny zbóż według MRiRW:

Ceny tego zboża rosną w kraju pod wpływem silnego popytu eksportowego. W I połowie sezonu 2020/21 wyeksportowaliśmy poza UE o połowę więcej pszenicy niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: MRiRW

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x