sobota, 31 lipca, 2021

Składki ZUS – KRUS. Z krzywdą dla rolnika?

-REKLAMA-spot_img

Dość często w polskich przepisach emerytalno-rentowych, szczególnie na styku KRUS – ZUS, zdarzają się niejasności, które mogą rolnikom mocno utrudnić życie. Jest tak np. w przypadku gdy rolnik przez część aktywności zawodowej opłacał składki emerytalne w powszechnym systemie emerytalnym (Zespół Ubezpieczeń Społecznych), a następnie, jednak krócej niż przez 25 lat, płacił składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Brak rolniczej emerytury

W efekcie rolnik w takiej sytuacji nie może skorzystać z pełnej emerytury rolniczej. A uzyskuje on jedynie dodatek w kwocie około 230 zł za lata przepracowane jako ubezpieczony w KRUS. Przepisy te budzą sprzeciw wielu rolników ponieważ często zdarza się, że do emerytury w KRUS brakuje kilku lat, a łącznie okresy składkowe wynoszą nawet ponad 40 lat. W opinii Krajowej Rady Izb Rolniczych, która zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy z wnioskiem o wyjaśnienie sprawy i zmianę przepisów, emerytura w wyżej opisanym przypadku powinna być wyliczona proporcjonalnie do okresów składkowych, w każdym z systemów emerytalnych.

Źródło: KRIR
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
532ObserwującyObserwuj
7,980SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły