piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Gobarto chce walczyć z uzależnieniem rynku

Już w lipcu br. do polskich hodowców współpracujących z firmą Gobarto S.A. trafią warchlaki z nowoczesnej fermy powstałej w Zalesiu na Opolszczyźnie. Pełny rozruch podmiotu zapewni produkcję około 180 tys. sztuk warchlaków rocznie. Taki pułap produkcji w opinii specjalistów z Gobarto wpłynąć ma na ograniczenie krajowej zależności od importu.

100 milionowa inwestycja

Fermę w Zalesiu uruchomiono w grudniu 2020 r. Podmiot zalicza się do najnowocześniejszych ferm macierzystych w Polsce. Koszt inwestycji  to około 100 mln zł.   Łącznie na całej fermie przewidziano miejsce dla sześciu tysięcy loch.

– Proces zasiedlania fermy jest skomplikowaną operacją logistyczną – wyjaśnia Jacek Jagiełłowicz, prezes zarządu firmy Agro Gobarto Sp. z o.o. – Działanie to zakończyło się sukcesem. Prowadzony przez nas bieżący monitoring potwierdza, że dostarczone zwierzęta są w pełni zdrowe. Zgodnie z planem już w lipcu fermę w Zalesiu opuszczą pierwsze warchlaki. Trafią one do hodowców współpracujących z nami w ramach programu Gobarto 500. Jakość warchlaków z Zalesia będzie na najwyższym poziomie. Lochom i warchlakom zapewniamy komfortowe warunki. Zwierzęta te w żaden sposób nie będą więc jakością ustępować importowanym do Polski.

180 tysięcy warchlaków rocznie

Pod koniec bieżącego roku zakład w Zalesiu osiągnąć ma pełne zdolności produkcyjne, co oznacza dostawę na rynek około 180 tys. wysokiej jakości warchlaków rocznie. Inwestycja w Zalesiu to część szerszej strategii Gobarto S.A. na lata 2019-2024, której celem jest umacnianie pozycji grupy jako jednego z liderów w produkcji mięsa wieprzowego w Polsce. 

Zwalczyć szkodliwe uzależnienie

Obecnie Polska jest drugim na świecie, po Niemczech, importerem warchlaków. Jednak biorąc pod uwagę wielkość rynku trzody chlewnej stopień uzależnienia Polski od dostaw zagranicznych warchlaków jest dwukrotnie wyższy niż Niemiec. Sytuacja taka jest szczególnie niekorzystna w czasie niepewności gospodarczych i dużych wahań cen na rynku. A z tym polscy hodowcy trzody chlewnej zetknęli się np. w marcu 2021 r., kiedy ceny prosiąt i warchlaków z importu poszybowały gwałtownie w górę.

Źródło i foto: Agro Gobarto Sp. z o.o.

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x