czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Sejm przyjął Krajowy Plan Odbudowy

spot_img

Wczoraj (4 maja br.), wieczorem Sejm RP przyjął ustawę, która umożliwia uruchomienie unijnego wsparcia w ramach Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa, a także Krajowego Planu Odbudowy. Z tego tytułu Polska w ciągu kilku lat ma otrzymać łącznie 770 mld zł. 
Natomiast, jak wczoraj zgodnie zapewniali: Premier Mateusz Morawiecki i Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w budżecie przeznaczonym na działania w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej przewidziano 32,2 mld euro, a w Planie Odbudowy 2,5 mld euro, co stanowi w sumie 150 mld zł na wsparcie dla rolnictwa i rolników.

Kto za, a kto przeciw?

Z sejmowego zestawienia wynika, że za ratyfikacją Funduszu opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. W tym: spośród 231 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości za ratyfikacją opowiedziało się 211 parlamentarzystów. Przeciwnych było 20 posłów klubu – w przewadze byli to członkowie Solidarnej Polski, Za ratyfikacją, zgodnie z wcześniej ogłoszonym porozumieniem z PiS, opowiedziało się także 46 z 47 posłów Lewicy. 

Sprzeciw Koalicji Obywatelskiej 

Natomiast przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej najgłośniej podkreślali swoje niezadowolenie w związku z funduszem. Lider PO Borys Budka jeszcze przed głosowaniem złożył szereg poprawek do projektu ustawy ratyfikacyjnej. Sejm jednak wszystkie je odrzucił. W konsekwencji 127 Posłów Koalicji Obywatelskiej wstrzymało się od głosowania. Za ratyfikacją zagłosowało natomiast 22 posłów klubu Koalicja Polska-PSL (jeden wstrzymał się od głosu). Za było też całe, liczące 5 posłów, koło Polska 2050 (partia Szymona Hołowni). Wśród 4 posłów koła Kukiz’15 dwóch posłów było za ratyfikacją (w tym Paweł Kukiz), jeden był przeciwny i jeden wstrzymał się od głosu. Za opowiedziało się natomiast  trzech posłów niezrzeszonych, 1 poseł niezrzeszony był przeciw. Od głosu wstrzymało się trzech posłów koła Polskie Sprawy. Przeciw wyrażeniu zgody na ratyfikację opowiedzieli się natomiast wszyscy posłowie Konfederacji (11 osób).
Teraz ustawa trafi do Senatu RP. 

Źródło i foto: Kancelaria Sejmu RP

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x