wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Satelitarne monitorowanie upraw rolnych

spot_img

Firma OPEGIEKA Sp. z o.o., została instytucjonalnym Doradcą Technicznym budowy Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych S2MUR. 

Narzędzie potrzebne Rolnikom

– Bez nowoczesnych technologii nie ma przyszłości polskiego rolnictwa i wszyscy musimy sobie zdawać z tego sprawę – wyjaśniał Rafał Romanowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Przez wiele ostatnich lat polskich rolników dotykały negatywne zjawiska atmosferyczne. Ocena tych negatywnych zjawisk, a dalej idąc planowanie produkcji roślinnej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, łącznie z technologiami satelitarnymi pozwoli na stworzenie konkretnego i rzeczywistego narzędzia. A zatem w niedalekiej przyszłości dostępny będzie polskim rolnikom ten ważny instrument – System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych. To przyszłość, bez której sobie nie poradzimy!

Szybka informacja i skuteczne działanie

Zakres prac w ramach S2MUR obejmuje projektowanie, budowę i rozwój platformy informatycznej wykorzystującej synergię (tj. efekt wzmacniający skuteczność), jednoczesnego pozyskiwania i wykorzystania danych satelitarnych, meteorologicznych, glebowych i statystycznych do monitorowania upraw rolnych na terenie całego kraju. Głównym celem projektu jest wspomaganie decyzji użytkowników, zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego, jak również w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski naturalne powstałe na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. 
Koncepcja Systemu S2MUR, to wynik doświadczeń i rekomendacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynikający z realizacji dwóch wcześniejszych projektów, pod nazwami: „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa – etap pilotażowy”(realizacja w 2019 r.), oraz Geoserwis Susza (realizacja w 2020 r.).

4 etapy realizacji

Dodajmy, że ze względu na innowacyjność i poziom skomplikowania procesu, wdrażanie projektu S2MUR przebiegać będzie w latach 2021–2024, z podziałem na 4 etapy:

  • Etap I –Wybór doradcy z zakresu prawa i legislacji, którego zadaniem jest przede wszystkim przeprowadzanie kolejnych postępowań od strony formalnej, jak również opracowanie propozycji zmian prawodawstwa polskiego w zakresie odszkodowań
    za straty w produkcji rolnej, zgodnie z metodami i rezultatami osiągniętymi w ramach realizacji projektu,
  • Etap II – Wybór doradcy technicznego, którego zadaniem jest przede wszystkim pełnienie funkcji nadzoru technicznego w całym okresie trwania projektu oraz
    w dwóch następnych etapach,
  • Etap III – Zakup danych satelitarnych wysokorozdzielczych wykorzystanych
    w projekcie,
  • Etap IV – Wybór wykonawcy lub wykonawców systemu w trybie Partnerstwa Innowacyjnego.

Geomatyka dla rolnictwa

Projekt S2MUR jest natomiast częścią, realizowanego przez KOWR wraz z Instytutem Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB), szerszego Programu pod nazwą: „Geomatyka dla rolnictwa”. Projekt ten to również składowa Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), rządowego programu Polski Ład oraz jego branżowej części pod nazwą Polski Ład dla Polskiej Wsi
Realizację Projektu S2MUR nadzoruje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

164 miliony złotych brutto!

Szacowany budżet projektu S2MUR wynosi 164 miliony złotych brutto. Natomiast koszt zaangażowania doradcy technicznego, to kwota w wysokości 5,89 miliona złotych brutto. 
Umowę w sprawie zaangażowania Firmy OPEGIEKA Sp. z o.o. w charakterze Doradcy Technicznego budowy Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych S2MURw obecności Rafała Romanowskiego Podsekretarza Stanu w MRiRW 26 listopada br., podpisali: Michał Wiśniewski, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR i Adam Augustynowicz, Prezes Zarządu OPEGIEKA Sp. z o.o. Podpisanie umowy z Doradcą Technicznym rozpoczyna II etap realizacji projektu S2MUR.

Źródło i foto: KOWR i MRiRW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x