środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Samorządowcy apelują do rolników

spot_img

Stałym elementem wielu rolniczych prac jest walka z czasem. Kaprysy i anomalie pogodowe powodują, że rolnicy starają się maksymalnie wykorzystać każdą godzinę a nawet minutę. W wielu przypadkach decyduje to o właściwym efekcie podejmowanych działań. Ważne jest też jak najszybsze przemieszczanie się maszyn rolniczych między gospodarstwem i polami. Jednak niebezpiecznym efektem ubocznym może być chwilowe lub ogólne pogarszanie się warunków i stanu dróg. 

Prośba do rolników 

Problem ten zauważyli samorządcy z miejsko-wiejskiej  Gminy Skalbmierz w powiecie kazimierskim w województwie świętokrzyskim. Najpierw z apelem do rolników wystąpiła Radna Rady Miejskiej w Skalbmierzu Anna Śliwa. Radna zwróciła się do właścicieli i dzierżawców gruntów  przylegających do dróg gminnych z prośbą o prowadzenie prac polowych w taki sposób, aby nie niszczyć ich nawierzchni . Apel Anny Śliwy poparł miejscowy Samorząd a na gminnym portalu internetowym opublikowano jego treść. 

Wypadki na zabrudzonych drogach 

W swoim apelu samorządowcy powołują się na konkretne sytuacje: 

„Tylko w dniu dzisiejszym z wielkim niepokojem odebraliśmy informację o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w wyniku całkowitego zanieczyszczenia drogi gminnej (wylanej asfaltem) na odcinku Sielec Kolonia – Sielec Biskupi/Kobylniki. Mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników oraz stan techniczny dróg apelujemy do osób prowadzących prace na polach uprawnych i placach budowy o zapewnienie właściwego stanu dróg po przeprowadzonych pracach”. 

Nie tylko błoto i ziemia

Samorządowcy z Gminy Skalbmierz zauważają też, że pojazdy używane w polu oraz na placach budów, wyjeżdżając na drogi, pozostawiają za sobą niebezpieczną dla ruchu samochodowego i pieszego warstwę błota, ziemi i innych substancji, co komentują następująco:

Zdajemy sobie sprawę, że pogoda nie zawsze sprzyja pracom polowym. Przypominamy jednak, że każdy rolnik przed wyjazdem z pola powinien koła maszyny oblepione ziemią starannie oczyścić z wszelkich nieczystości, tak aby nie zabrudzić utwardzonej nawierzchni drogi publicznej. Należy również pamiętać, aby jadąc na pole lub z niego wracając, odpowiednio zabezpieczyć przewożony ładunek. Pozostawione na drodze resztki obornika, gnojowicy, produktów rolnych, błota lub innych nieczystości, tworzą śliską warstwę, która stanowi zagrożenie i utrudnienia dla innych użytkowników dróg”. 

Co mówi prawo?

Samorządowcy dodają też, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego pas drogowy nie jest miejscem do wykonywania czynności manewrowych podczas wykonywania prac polowych. Natomiast wszelkie zanieczyszczenia naniesione w ten sposób na drogę mogą być poważnym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

Autorzy apelu zauważają też pozytywne zachowania i postawy. Jednak z uwagi na potencjalne niebezpieczeństwo przypominają o konsekwencjach: 

„Wielu rolników i kierowców samochodów obsługujących budowy zdaje sobie sprawę, jakie konsekwencje grożą za zanieczyszczenie drogi i starają się temu zapobiegać lub jeżeli już dojdzie do zanieczyszczenia drogi, to po sobie sprzątają. Niestety, wciąż jest wiele osób, które tego nie robią. Zapewne sprawcy nie zdają sobie sprawy, że takie zachowanie jest karalne.”

Prośba o zrozumienie 

W podsumowaniu skalbmierscy samorządowcy zwracają się do osób, które wykonują prace polowe lub w najbliższym czasie je rozpoczną, a także do kierowców pojazdów ciężarowych z prośbą o niezanieczyszczanie dróg. Twórcy apelu liczą przy tym na społeczną odpowiedzialność. Wyrażają też nadzieję, że ich prośba spotka się ze zrozumieniem ze strony wszystkich, którym leży na sercu bezpieczeństwo i wspólne dobro.

A co wy o tym sądzicie? 

Czy waszym zdaniem problem ten jest powszechny? A może macie jakieś praktyczne sposoby na szybkie doprowadzanie maszyn rolniczych do stanu niestwarzającego zagrożenia na drogach? Może chcecie podzielić się nimi z innymi rolnikami? Stawką jest przecież ogólne bezpieczeństwo. 

Źródło i foto: Skalbmierz – Gminny portal internetowy  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x