niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Piątka AGRO-unii i planowany protest

spot_img

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dziś (30 listopada br.), rolnicy działający w Ogólnopolskim Ruchu Rolników AGRO-unia przedstawili postulaty, których celem jest ratowanie polskiego rolnictwa. 

Dopłaty dla rolników i producentów

– Postulujemy o wprowadzenie odpowiedzialności rządu za własne błędy, za decyzje albo ich brak  – mówił lider AGRO-unii Michał Kołodziejczak podczas dzisiejszej konferencji pod budynkiem Rady Ministrów w Warszawie –. Co przez to rozumiemy? To, że rząd powinien dopłacić przedstawicielom branż produkujących dziś po cenach skupu poniżej progu opłacalności, różnicę opłacalność tę gwarantującą! 

Dodajmy, że postulat ten dotyczy to m.in. hodowli trzody chlewnej, bydła, kurcząt, ale też branży warzywnej i owocowej.

Priorytet w polskich sklepach 

Drugi postulat to zapewnienie polskiej żywności priorytetu w sprzedaży w sklepach, a także warunku by za taką uważać tylko tę żywność, która na minimum 70 procent polskich składników lub składu. W tym kontekście powróciła też sprawa prawidłowego i czytelnego oznakowania polskiej żywności w handlu.

Koniec dyskryminacji w Europie

Trzeci priorytet AGRO-unii dotyczy odejścia od dyskryminacji polskich rolników w Europie. 

– Mówi się tylko o braku równości dopłat – wyjaśniał Michał Kołodziejczak. – To oczywiste, ale to nie wszystko!  Proszę spróbować na przykład wwieźć ziemniaki z Polski do Niemiec. Dla przykładu, żeby to zrobić w przeciwnym kierunku wystarczy załadować i już. Ale żeby wwieźć ziemniaki polskie do Niemiec trzeba się zmierzyć z ogromną biurokracją. Z przeszkodami. I nie dotyczy to tylko ziemniaków. Czas z tym skończyć!

Nie – likwidacji gospodarki 

Czwarty priorytet AGRO-unii to zakaz likwidowania dochodowych gałęzi gospodarki. Priorytet ten odnosi się do założeń tzw. Piątki Kaczyńskiego, która zakładała m.in. likwidację hodowli zwierząt futerkowych, czy też zakaz uboju rytualnego na potrzeby zagranicy, co także powodować może znaczącą redukcję liczby gospodarstw, hodowli i przedsiębiorstw. Postulat ten odnosi się jednak również do dominacji międzynarodowych korporacji handlowych, które utrudniają polskim rolnikom i producentom rolnym działalność i rozwój.

Zamrozić spłaty kredytów!

Piąty postulat AGRO-unii to zamrożenie polskim rolnikom spłat kredytów do końca obowiązywania restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Tu podkreślano, że dotyczy to zakończenia realizacji ekonomicznych skutków pandemii, a nie samego momentu zniesienia stanu pandemii.

Protest za parę dni?  

Protestujący rolnicy AGRO-unii przekazali swoje postulaty Radzie Ministrów łącznie z wnioskiem do Premiera Mateusza Morawieckiego o spotkanie i podjęcie rozmów. 

– Czekamy jeszcze kilka dni – mówił lider AGRO-unii. – Jeśli Premier i Rząd nie zareagują, będziemy ostro protestować. I nie będzie się to odbywać lokalnie. Przyjedziemy tu do Warszawy! Tu gdzie rządzą! A naszą odpowiedzią nie będą już tylko spacery, czy marsze. Jeśli będziemy musieli się tu pojawić, to zobaczą gnój!

Właściwy termin protestu Liderzy AGRO-unii uzależnili od postawy Premiera i Rządu. Podkreślali jednak, że w środowiskach rolniczych jest duża wola działania, a od 2 tygodni rolnicy kierują do nich wiele pytań o termin i formy protestu. 

Źródło i foto: AGRO-unia na FB 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x