czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie problemów z aplikacją suszową: Rolnicy czekają na rozwiązania!

spot_img

Rolnicy coraz częściej zgłaszają problemy z działaniem aplikacji suszowej, która jest kluczowym narzędziem do szacowania strat poniesionych przez producentów rolnych w wyniku suszy. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich (ZRPO) Stanisław Trociuk wystosował kolejne pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Czesława Siekierskiego, z prośbą o wyjaśnienia i podjęcie działań naprawczych.

Problematyczne działanie aplikacji

Aplikacja suszowa została uruchomiona na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 3 czerwca 2020 r., które zmieniało rozporządzenie dotyczące szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 1009). Za jej pośrednictwem następuje szacowanie strat w uprawach, które wystąpiły w efekcie suszy. Termin składania wniosków o pomoc suszową za rok 2023 upłynął 15 marca 2024 r.

Rolnicy zgłaszają, że aplikacja nieprawidłowo wylicza średnie straty w kilku uprawach, a także napotykają na liczne błędy techniczne, które uniemożliwiają terminowe wysyłanie wniosków. Wadliwe działanie aplikacji powoduje, że wielu rolników nie otrzymuje należnego im wsparcia.

Skargi i problemy techniczne

ZRPO informuje, że sygnalizowane problemy dotyczą głównie błędów w szacowaniu strat oraz trudności z pozyskaniem protokołu suszowego. Rolnicy wskazują również na zbyt krótki czas przewidziany na dostarczenie dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Błędy w aplikacji sprawiają, że rolnicy często nie są w stanie pobrać dokumentów wymaganych jako załączniki do wniosku o pomoc finansową, co prowadzi do nierozpatrzenia lub odrzucenia wniosków z powodu przekroczenia terminu dostarczenia dokumentów do Biura Powiatowego ARiMR.

Propozycje zmian i działania naprawcze

Krajowa Rada Izb Rolniczych przedstawiła resortowi rolnictwa propozycje zmian mających ułatwić szacowanie szkód. Wśród nich znalazły się sugestie, aby jako potwierdzenie wystąpienia suszy w gospodarstwie rolnym akceptować raport strat sporządzony przez komisję gminną powołaną przez wojewodę w kampanii 2023 r. oraz umożliwić szacowanie suszy bezpośrednio u rolnika.

Rolnicy zwrócili się również o umożliwienie sumowania procentów strat w produkcji roślinnej z dwóch protokołów – suszowego i protokołu oszacowania szkód spowodowanych przez inne zjawiska atmosferyczne.

Problemy funkcjonowania aplikacji suszowej były już wcześniej przedmiotem wystąpienia Rzecznika do Ministerstwa. Z powodu kolejnych skarg, ZRPO Stanisław Trociuk ponownie prosi ministra o zajęcie stanowiska i podjęcie niezbędnych działań naprawczych.

źródło: bip.brpo.gov.pl

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x