piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rynek ziemniaka na tle pandemii. Jak wysokich strat możemy oczekiwać?

spot_img

Według szacunków GUS z 30.09.2020 r. zbiory ziemniaków w Polsce wyniosą ok. 8,9 mln t, tj. o około 38% więcej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym, a plony ziemniaków wyniosą 249 dt/ha i będą wyższe o ok. 16% niż rok temu.

Można by rzec, że jest to powód do szczęścia jednak w obliczu pandemii nie wygląda to tak optymistycznie. Początek roku przysporzył problemów z ograniczeniem funkcjonowania kanału HoReCa. Sam eksport frytek z Polski w 7 miesiącach br. spadł o 15% ilościowo i o 9% w wartości. Ucierpieli na tym najbardziej rolnicy bez kontraktacji bulw oraz plantatorzy młodych ziemniaków. Zachwiana równowaga między ilością młodych i starych ziemniaków wywoływała presję w cennikach. Polski areał ziemniaka od roku 1995 sukcesywnie się kurczy. W przeciągu 25 lat ilość plonu spadła średnio aż o 18,5 mln ton.

Przepaść cenowa między 2019 a 2020 r.

Rok temu mieliśmy do czynienia z wysokimi cenami ziemniaków. Ceny sięgały nawet 1 zł za kg. Był to efekt suszy i co za tym szło mniejszej podaży. Chociaż początek obecnego roku był mierny pod względem pogody to od czerwca warunki atmosferyczne były względnie dobre i  pozwoliły na rozwój roślin.

“W Lubuskim niska cena ziemniaków zmusza plantatorów do wywożenia plonów na straty. Cena kształtuje się na poziomie 40-60 gr za kilogram ziemniaków konsumpcyjnych na wolnym rynku. W mojej opinii zwiększone plony, które teraz widzimy to efekt wysokich cen z zeszłego roku. Plantatorzy zachęceni  atrakcyjną ceną wysadzili o wiele za dużo sadzeniaków pomijając fakt zbytu na krajowym  rynku. Okoliczności pandemii dodatkowo podsycały obniżki cen w skupach.”- w rozmowie z nami opowiada Pan Tomasz z województwa lubuskiego.

Znaczenie polskich ziemniaków na areale unijnym jest cząstkowe. Wiele krajów posiada swoje parametry do których należy się przystosować podczas eksportu. W większości przypadków nadpodaży, krajowy produkt nie spełnia warunków i nie może być sprzedany za granicę. W konsekwencji ponadnormowe zbiory zostają w państwie i obniżają systematycznie wartość ziemniaka. Warto dodać, że corocznie spożycie ziemniaka przez polaków się zmniejsza. Według danych  Głównego Urzędu Statystycznego, dwie dekady temu Polak zjadał średnio prawie 8 kg ziemniaków miesięcznie. W 2019 roku było to niecałe 3 kg.

Negatywne skutki kolejnego lockdownu

Restrykcje z dnia 24.10.2020 znowu przyczyniły się do gwałtownego spadku aktywności branży gastronomicznej co przełożyło się na zmniejszenie dostaw produktów spożywczych w tym ziemniaków, najchętniej jedzonych w formie frytek. Z tej racji w najbliższych tygodniach  będziemy doświadczać huśtawki cen w kraju, która nie ulegnie zmianom o ile nie pojawią się niespodziewane czynniki zewnętrzne.

Maria Chmal
Źródło: GUS

Zdjęcie: Pixabay

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x