środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rynek wieprzowiny przed Wielkanocą notuje cenowe wzrosty

spot_img

Europejski rynek wieprzowiny przed zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi zanotował wzrosty cenowe w wielu krajach UE. Według danych z 22 marca 2023 roku notowania VEZG w Niemczech wzrosły o 5 eurocentów do poziomu 2,33 €/kg, co zapowiada dalszy wzrost cen w krajach unijnych. W Polsce za klasę E w ubiegłym tygodniu niektóre zakłady płaciły powyżej 11,00 zł/kg.

Rynek wieprzowiny przed Wielkanocą notuje cenowe wzrosty
zdj:Archiwum AP

Niskie zapasy, mała podaż i wzrost cen przed sezonem grillowym

Warto zwrócić uwagę na to, że poziom zapasów wieprzowiny w zakładach przetwórczych jest obecnie niski, a podaż żywca wieprzowego będzie utrzymywać się na niskim poziomie w nadchodzących miesiącach. Branża przygotowuje się do sezonu grillowego, co może wpłynąć na dalszy wzrost cen wieprzowiny. Również wzrost eksportu do Azji oraz przyzwyczajenie importerów do wysokich cen europejskiej wieprzowiny przyczyniły się do wzrostu cen w Europie. W Polsce również obserwuje się podwyżki cen wieprzowiny – w ubiegłym tygodniu niektóre zakłady płaciły powyżej 11,00 zł/kg za klasę E. Dodatkowo, po ostatnich podwyżkach na małej niemieckiej giełdzie o 8 eurocentów, niektórzy krajowi hodowcy liczą na dalsze wzrosty cen VEZG w najbliższą środę.

Uczestnicy rynku przewidują szczyt dopiero latem

Wiele uczestników rynku przewiduje, że szczyt cenowy wieprzowiny przypadnie dopiero w okresie letnich miesięcy, ale bieżące wydarzenia na rynku wskazują na stały wzrost cen w najbliższym czasie.  Jesteśmy pełni nadziei, że ten trend, mimo prognoz utrzyma się jak najdłużej.

źródło:POLPIG

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x