wtorek, 20 lutego, 2024

Piątkowe wybicie ograniczyło skalę tygodniowej przeceny unijnych kontraktów na zboża i rzepak

spot_img

Na giełdzie Euronext-Paryż kontrakty na pszenicę, kukurydzę i rzepak kontynuowały do minionego czwartku trend spadkowy, który sprowadził notowania na długoterminowe minima. W ciągu czterech pierwszych sesji wymienione kontrakty (serie najbliższe) straciły na wartości 7%-8%. W piątek nastąpiło długo oczekiwane odbicie notowań w górę, gdy Rosja podjęła udaną interwencję (na razie werbalną), na rynku pszenicy, słonecznika i oleju słonecznikowego. Tego dnia rosyjskie media obiegła wiadomość, że Moskwa może zdecydować się na tymczasowe wstrzymanie eksportu pszenicy, słonecznika i oleju słonecznikowego w odpowiedzi na spadające ceny. Rozmowy w przedmiotowej sprawie miały nastąpić w najbliższych dniach. Za rosyjskimi mediami informację cytowały największe światowe agencje informacyjne.

Reakcja uczestników rynku była łatwa do przewidzenia. Zaczęli oni masowo kupować w piątek unijne kontrakty futures na obydwa zboża oraz rzepak.  W konsekwencji serie na starą pszenicę i kukurydzę podrożały o kilkanaście euro i nieco mniej terminy dostaw nowych zbiorów (3,4%-5,8%). Wyceny obu zbóż (starych i nowych) zamknęły się w przedziale 250-260 eur/t, a pszenica ponownie jest droższa od kukurydzy.

Kontrakt na rzepak ze zbiorów 2022 podrożał w piątek o ponad 20 euro (4,8%) do 457 eur/t.

Ostatnia w tygodniu sesja ograniczyła skalę tygodniowej przeceny unijnych zbóż i rzepaku do 2-3%.

W Chicago największy wzrost zanotowała w piątek pszenica (+4%) w nadziei na wzrost popytu na pochodzenie z USA. Groźba ograniczenia podaży słonecznika i oleju z jego nasion pociągnęła w górę będący w trendzie spadkowym kompleks sojowy. Amerykańskiej kukurydzy od dłuższego już czasu pomaga silny popyt ze strony Chin. Brazylia przestawiła się z eksportu kukurydzy na soję, stąd popyt na to zboże przerzucił się do USA. W piątek prywatni eksporterzy zgłosili kolejną sprzedaż 204 000 ton kukurydzy do Chin, co daje łącznie ponad 2,8 miliona ton od 14 marca.

Ostatecznie, w rozliczeniu tygodniowym tylko amerykańska kukurydza podrożała (+1,4%), podczas gdy pszenica i soja straciły na wartości odpowiednio o 3,1% i 3,3%.

Okresowe zmiany notowań kontraktów futures:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 24.03.2023):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: Euronext, CBoT

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x