czwartek, 22 lutego, 2024

Rynek drobiu. Brexit hamuje odrabianie strat

spot_img

Sektor drobiarski po ciężkim roku z obostrzeniami dotyczącymi pandemii Covid-19 nadal zmaga się z wieloma problemami. Rok temu o tej porze Wielka Brytania była drugim największym importerem drobiu z Polski. Obecnie kraj ten spadł na czwarte miejsce w rankingu najpoważniejszych odbiorców polskiego mięsa drobiowego. Przypuszczenia Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wskazują, że eksport może być jeszcze mniejszy niż do tej pory. Zdaniem izby bezpośrednią przyczyną obecnej sytuacji jest rosnąca konkurencję na Wyspach i powolną utratę uprzywilejowanej pozycji dawnych, brytyjskich partnerów w ramach UE, jak Polska na rzecz takich państw jak na przykład Ukraina.

Mieszane odczucia 

Na rynku krajowym wylęgi kurcząt rzeźnych osiągnęły rekordowy poziom. Marzec 2021 był najlepszy ze wszystkich marców w historii.  Niestety wcześniejsza słaba produkcja odcisnęła swoje piętno w związku z tym spadek wylęgów po trzech miesiącach nowego roku wynosi niemal 17 proc. Tymczasem wylęgi kur nieśnych nadal pokazują zwiększanie pogłowia. W przypadku cen oferowanych w skupach nie zauważono znacznych zmian. Stawki od kilku tygodni zachowują w miarę stabilny poziom.

Po ile brojler, a po ile tuszka?

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w minionym raporcie na rynku krajowym odnotowano rozbieżne kierunki cen.

źródło: ZSRiR

Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 25.04 -02.05.2021 rtuszki kurcząt patroszonych zbywano średnio po 6,86 zł/kg, o 5,4 % więcej niż przed tygodniem. Natomiast cenatuszek indyków zaliczyła drastyczny spadek cen. Cena w skupie wyniosła 9,86 zł/kg. 

Cena za kilogram brojlera  wzrosła o 2,1%. W skupie uzyskać było można ok. 3,86 zł/netto. Była to cena o 8 gr/kg wyższa w porównaniu do poprzedniego notowania. 

Kaczki kolejny raz z rzędu notują delikatną korektę spadkową. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,74 zł/kg.

Ceny w skupie indyków kontynuują wzrosty z zeszłego tygodnia. Za indory dostawcy uzyskiwali przeciętnie 5,90 zł/kg a w przypadku indyczków cena 5,93 zł/kg

źródło: gov.pl
kowr.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x