niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ruszył rządowy program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie

spot_img

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, uruchomił realizację Programu wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie, które poniosły szkody w związku z ASF. Wsparcie obejmuje pomoc finansową w zakresie: bioasekuracji gospodarstw, eliminacji następstw zjawiska zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF, osłony zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych, odbudowy pogłowia świń, wsparcia dla przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw. Łącznie na pomoc dla rolników, których gospodarstwa zostały dotknięte skutkami ASF Rząd przeznaczył 200 mln zł.

15 milionów zł na bioasekurację

Pomoc podzielono na 5 tzw. Filarów. Pierwszy z nich to wsparcie dla wydatków związanych z bioasekuracją  gospodarstw. Budżet tej części programu to 15 mln zł.

Umożliwia on refundację 50% wydatków poniesionych na bioasekurację gospodarstw. Przy czym zwracane będą koszty zakupu mat dezynfekcyjnych, sprzętu do dezynfekcji, zakupu odzieży ochronnej, zabezpieczenia budynków – w których są utrzymywane świnie przed dostępem zwierząt domowych. Nabór wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potrwa od 6 sierpnia do 27 sierpnia br.

Wyrównanie obniżonego dochodu

Drugi filar programu to wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń w następstwie zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF. Przewidziany budżet to kwota: 150 mln zł. Udział w programie umożliwi hodowcom trzody wyrównanie kwoty dochodu ze sprzedaży ze stref objętych restrykcjami w związku z ASF do ich wartości rynkowej.

Nabór wniosków zostanie ogłoszony przez ARiMR w sierpniu 2021 r,. ale obejmie także pierwszy i drugi kwartał bieżącego roku.

Wsparcie dla obsługi zobowiązań

Trzeci filar programu zapewnić ma rolnikom osłonę finansową zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych. Budżet pomocy to 15 mln zł. Wsparcie polegać ma na udzielaniu nieoprocentowanej pożyczki na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali świnie na obszarach ASF, w tym na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych, które zostały podjęte w związku z prowadzeniem przez producenta świń działalności rolniczej na obszarach ASF. W tym przypadku nabór wniosków już trwa, prowadzi go ARiMR.

Odbudowa pogłowia świń 

Czwarty filar pomocy to wsparcie dla odbudowy pogłowia świń. Ma on polegać na udzielaniu preferencyjnych kredytów z dopłatą państwa do oprocentowania. Umożliwić ma to hodowcom finansowanie zakupu stada podstawowego świń, a także środków do produkcji rolnej w celu wznowienia produkcji świń (np. czyszczenie i dezynfekcja chlewni, pasze, opieka weterynaryjna, koszty energii elektrycznej, ogrzewania) oraz nakładów inwestycyjnych na zakup maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie chlewni oraz ciągników rolniczych i innych maszyn służących do prowadzenia produkcji świń. Nabór wniosków prowadzą: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (już dostępny) oraz ARiMR (planowany w sierpniu 2021 r).

Przetwórstwo i łańcuchy dostaw

Ostatni, Piąty filar programu to wsparcie  w zakresie rolniczego przetwórstwa oraz skracania łańcucha dostaw.

Pomoc na inwestycje w przetwórstwo realizowane na bieżąco ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW oraz planowane działania w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Zgodnie z założeniami KPO inwestycja musi być zrealizowana i rozliczona do końca czerwca 2026 r. Więcej informacji o rządowym programie na stronach ARiMR i KOWR.
 
Źródła: MRiRW, ARiMR
Foto: Pix
abay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x