środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Przewaga kontraktowa, RHD i akcyza. Minister Grzegorz Puda zmienia przepisy

spot_img

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, w ramach rządowej propozycji programowej pod nazwą: Polski Ład, planuje wprowadzić nowe ustawy regulujące zasady walki z nieuczciwym wykorzystaniem przewagi kontraktowej, rozszerzające uprawnienia rolniczego handlu detalicznego (RHD) i podnoszące wysokość podstawy naliczania zwrotów podatku akcyzowego za paliwo rolnicze. Zmiany, zdaniem Ministra Grzegorza Pudy, mają być wsparciem i ułatwieniem dla rolników i rolnictwa. Na czym one polegają wyjaśniamy poniżej.

Nieuczciwe wykorzystanie przewagi  

Projekt Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, zakłada wprowadzenie  nowych przepisów określających katalog nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami, w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. 

Zdefiniowano też zestaw nieuczciwych praktyk, które będą bezwzględnie zakazane. Należeć do nich będzie:

– zapłata w terminie późniejszym niż 30 dni za produkty łatwopsujące się i 60 dni na pozostałe produkty;

– anulowanie zamówienia produktów łatwopsujących w terminie krótszym niż 30 dni przed przewidywanym terminem dostarczenia;

– bezprawne pozyskiwanie, wykorzystywanie lub ujawnienie przez nabywcę tajemnic handlowych dostawcy.

Przewiny dozwolone warunkowo 

Określono również nieuczciwe praktyki, które będą dozwolone pod warunkiem, że zostaną przed ich zastosowaniem jasno i jednoznacznie uzgodnione w umowie między nabywcą, a dostawcą. Do tej kategorii zaliczono: 

– zwrot przez nabywcę niesprzedanych produktów rolnych i spożywczych dostawcy, nie płacąc za te niesprzedane produkty;

– pobieranie od dostawcy opłaty stanowiącej warunek przechowywania, prezentowania lub oferowania do sprzedaży jego produktów lub udostępniania takich produktów na rynku;

– żądanie od dostawcy ponoszenia całości lub części kosztów rabatów na produkty rolne i spożywcze sprzedawane przez kupującego w drodze promocji. 

Dobrowolne poddanie się karze

Ministerstwo Rolnictwa planuje też wprowadzenie procedury dobrowolnego poddania się karze pieniężnej. W tym przypadku, wysokość kary może być obniżona nie więcej niż o 50% w stosunku do kary, która zostałaby nałożona, gdyby strona nie poddała się dobrowolnie karze. Rozszerzono również definicję produktów rolnych i spożywczych. Chodzi m.in. o pasze, zwierzęta żywe, nasiona i owoce oleiste, będące przedmiotem produkcji rolników. Zmieniono także definicję nabywcy i będzie to przedsiębiorca lub organ publiczny, który bezpośrednio lub pośrednio nabywa od dostawcy produkty rolne lub spożywcze.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 listopada 2021 roku.

RHD i nieopodatkowane 100 tysięcy zł 

Projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego (RHD) zakłada podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów zwolnionej z podatku. Ma to gwarantować rolnikom wyższe dochody ze sprzedaży. 
Efektem wprowadzonych zmian ma być także możliwość produkcji i nielimitowanego zbywania żywności do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki na terytorium całego kraju. Założono też, że produkcja i zbywanie żywności w ramach RHD, jak dotychczas, podlegać będzie przepisom prawa żywnościowego. Doprecyzowano także kwestie pochodzenia składników wykorzystywanych do produkcji żywności w ramach RHD. W tym przypadku wejście w życie nowych ustawowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Akcyza: 110 litrów na 1 hektar 

Trzecia ministerialna propozycja to Ustawa o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Chodzi tu o zwiększenie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych ze 100 l do 110 l. Zmiany dotyczą także zwiększenia limitu zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego to znaczące wsparcie finansowe dla rolników. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x