środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ciepło to już było!

spot_img

Mija dokładnie 100 lat od zanotowania najwyższej, rekordowej w historii pomiarów w Polsce temperatury! W dniu 29.07.1921 r. termometry w Prószkowie koło Opola pokazały aż 40,2C! Wtedy to dopiero były upalne żniwa…! 

Tyle się w ostatnim czasie mówi o zmianach klimatu i globalnym ociepleniu… Upalne dni, susza oraz gwałtowne zjawiska pogodowe wydają się być ich efektem. Tymczasem… również przed laty pogoda płatała takie figle rolnikom. To powtarzalny cykl, jak podkreślają klimatolodzy.

Potwierdza to m.in. fakt, że rekordowy wynik temperatury powietrza w naszym kraju (oficjalnie uznany przez IMGW-PIB) zanotowany został dokładnie o godz. 13:48 dnia 29.07.1921 r. w stacji meteorologicznej ówczesnego Królewskiego Instytutu Pomologicznego w Prószkowie koło Opola. Słupek rtęci pokazał wtedy aż 40,2 C.

Rekord upałów sprzed 100 lat – okazją do rozmowy o aktualnych warunkach

Z okazji 100. rocznicy rekordowo wysokiej temperatury w Polsce, Uniwersytet Opolski przygotował uroczystość uruchomienia nowoczesnej, działającej w szerokim spektrum, rolniczej stacji pogodowej METOS firmy Pessl Instruments GmbH oraz odczytania bieżącej temperatury. Oczywiście, oficjalny odczyt temperatury nastąpił dokładnie o godzinie 13,48 – podobnie jak 100 lat wcześniej. Organizatorzy przygotowali także  tematyczną konferencję, w trakcie której przedstawiono następujące zagadnienia związane z okolicznością 100-lecia rekordowej temperatury:

  1. Profesor dr hab. Inż. Andrzej Żyromski przedstawił wykład pt. „Ciepło i woda – czynniki rozwoju lub destrukcji w środowisku”
  2. Cyprian Tkocz ze Stowarzyszenia Meteorologów Amatorów Ziem Śląskich przybliżył zagadnienia związane z: „Pionowym i poziomem rozkładem temperatury”
  3. Roman Bathelt z firmy 365FarmNet udowodnił, że… „Gorąco już było (29.07.1921), a jak będzie? – prognoza pogody Meteoblue dla rolnika w 365FarmNet” 
  4. Marek Wilamowski z firmy Metos Polska Sp. z o.o. zapoznał licznych zebranych z problematyką klimatu dla roślin – urządzeń IOT wspierających rolnictwo.
  5. Dr inż. Jerzy Koronczok z firmy Agrocom Polska przedstawił dzisiejsze możliwości pomiarów właściwości powietrza, gleby i roślin na terenie Pomologii w Prószkowie, z ziemi i z powietrza.

Filmik sprzed 100 lat?

Uczestniczące w uroczystości firmy 365FarmNet oraz Agrocom Polska przy pomocy i wsparciu wielu przychylnych osób opracowały i przygotowały krótki film dokumentujący okoliczności i moment pomiaru rekordowej temperatury. W tym przypadku, z lekkim przymrużeniem oka. Zapraszamy do obejrzenia: https://youtu.be/J06JQHjU6w8

Uniwersytet Opolski aktualnie realizuje projekt polegający na budowie Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Uniwersytetu Opolskiego na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego – rewitalizacja Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie.

Źródło: informacja prasowa

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x