wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Konferencja online koncernu New Holland

spot_img

W dniu 28 lipca 2021 r. koncern New Holland zorganizował online konferencję o nazwie Intelligent Farming All_Ways’ (Inteligentne rolnictwo na wszystkie sposoby) by przedstawić gamę produktów dzięki którym wytwórca ten wchodzi w koncepcję Rolnictwo 4.0. Konferencję poprowadziła znana brytyjska prezenterka Nicki Shield, a jej gośćmi byli Carlo Lambro, prezydent marki New Holland Agriculture, jak również inne osoby odpowiedzialne za wprowadzanie na rynek produktów marki New Holland. Podczas konferencji poruszono kilka tematów. Piszemy o nich poniżej. 

Poprawa na rynku maszyn

W pierwszej części dokonano podsumowania pierwszej połowy 2021 r. w kontekście sprzedaży maszyn. Jak podkreślił obecny podczas konferencji Sean Lennon v-ce prezydent marki New Holland na Europę pierwsza połowa obecnego roku przyniosła dla marki New Holland dwucyfrowy wzrost sprzedaży ciągników rolniczych. Popyt na nowe ciągniki okazał się wyższy nie tylko w odniesieniu do trudnego roku 2020 ale również i 2019 r. Szczególne chłonne na ciągniki marki New Holland okazały się runku W. Brytanii, Francji i Hiszpanii.  Wzrósł również popyt na kombajny zbożowe szczególnie we Francji, Polsce, Niemczech i w. Brytanii. Jednakże wzrostowi niestety towarzyszy brak surowców zwłaszcza mikrochipów. Stąd też już w 2020 r. koncern podjął działania na rzecz zwiększenia zapasów części zamiennych. 

PLM Intelligence z modelem T7HD

Podczas wirtualnej konferencji zaprezentowano nowy flagowy ciągnik T7 HD (HeavyDuty). Traktor wyróżnia nowoczesna kabina Horizon Ultra oraz najnowszej generacji system PLM Intelligence. Nowa kabina oferuje większą przestrzeń w tym więcej miejsca dla nóg operatora oraz obniżony do 66 dB poziom hałasu. Została ona wydłużona w celu zapewnienia dodatkowego miejsca dla pasażera oraz większej powierzchni podłogi. O ponad jedną trzecią wydłużono próg co bardziej ułatwia wchodzenie do ciągnika i wychodzenie z niego. Przednia szyba jest wygięta do góry co ułatwia widoczność. Poprawiono również widoczność na pracującą maszynę oraz układ zaczepowy dzięki większej tylnej szybie. Ponadto obszar wokół ciągnika może być obserwowany przy wykorzystaniu kamer.

Dla zapewnienia wygody operatora kabinę wyposażono w 30-litrowy schowek za fotelem, 12-litrową chłodziarkę, zamykany pokrywą schowek za fotelem pasażera z portem ładowania USB oraz głównym gniazdem zasilania, otwarte schowki do przechowywania po prawej stronie kabiny oraz siatkowy schowek w podsufitce.  Komfort operatora dopełnia fotel Auto Comfort wyposażony w boczne zawieszenie oraz układ klimatyzacji, odprowadzający wilgoć w upały lub rozgrzewający w chłodne dni. W kabinie zastosowano układ automatycznej klimatyzacji z wyborem stref, która jest o ponad 30% wydajniejsza niż w poprzednich kabinach. 

Kolejnym wyróżnikiem kabiny jest nowy podłokietnik SideWinder Ultra. Elementy sterowania pogrupowano w logiczny sposób i ergonomicznie usytuowano. Z podłokietnikiem jest zintegrowany 12-calowy wyświetlacz IntelliView 12 z samochodową stylistyką.  W standardowym układzie ekran jest podzielony na cztery obszary. Górny pasek ekranu umożliwia operatorowi dostęp do ustawień maszyny i działania. Ekrany uruchamiania funkcji znajdują się na dolnym pasku i można je dostosowywać do potrzeb operatora. Główna część ekranu składa się z wybranych przez użytkownika ekranów uruchamiania, które pokazują kluczowe parametry związane z wykonywanym zadaniem. Lewa strona ekranu terminala to okno definiowane przez użytkownika, które zawiera podstawowe parametry operacyjne, takie jak poziom paliwa i poślizg.  Oprócz nastaw i programowania funkcji ciągnika i maszyny terminal obsługuje także systemy rolnictwa precyzyjnego oraz PLM Intelligence. 

Za pomocą łączności Bluetooth z terminalem IntelliView można łączyć smartfon lub tablet. 

Ciekawym elementem jest wyświetlacz CentreView na który przeniesiono wskazania z zegarów i wskaźników jakie dotychczas były dostępne na desce rozdzielczej pod kierownicą. Nowy wyświetlacz umieszczono na środku kierownicy co jest nowością w sektorze  traktorów. 

PLM Intelligence: w kierunku rolnictwa 4.0

Wraz z ciągnikiem T7 HD producent wprowadza najnowszej generacji system PLM Intelligence. Precision Land Management (PLM) Intelligence to połączenie anten, ekranów, czujników z oprogramowaniem (portalami, aplikacjami) w celu  pozyskiwania i przetwarzania danych na potrzeby zarządzania gospodarstwem. PLM składa się z trzech modułów: Field (Pole), Fleet (Flota) i FarmData (Gospodarstwo). Pierwszy moduł obejmuje rozwiązania rolnictwa precyzyjnego jak jazda automatyczna, zmienne dawkowanie nawozów, nasion i cieczy. Moduł Fleet dotyczy telematyki czyli pozyskiwania danych z maszyn pracujących w polu. Dzięki rozwiązaniom telematycznym właściciel gospodarstwa może monitorować pracę parku maszynowego jak również nim zarządzać. FarmData obejmuje rozwiązania umożliwiające pozyskiwanie danych z plantacji dotyczących gleby, roślin i warunków pogodowych oraz ich przetwarzanie i analizę na potrzeby podejmowania decyzji produkcyjnych i biznesowych. Wspomniane moduły są ze sobą zintegrowane a w przyszłości mają być podstawą do funkcjonowania autonomicznych pojazdów. 

Rozwiązanie PLM funkcjonuje w chmurze. Dostęp do systemu rolnik ma poprzez portal MyPLMConnect, na którym w jednym środowisku operacyjnym może on zarządzać swoją flotą oraz danymi gospodarstwa. Dane dostępne są także na urządzeniach mobilnych które można integrować z terminalem IntelliView.

Koncern New Holland oferuje również skomunikowania maszyny ze służbami serwisowymi, które mogą  przeprowadzić zdalną diagnostykę za pośrednictwem narzędzia New Holland Remote Assistance, jak również wspomóc operatora znajdującego się w kabinie za pośrednictwem funkcji IntelliView Connect, która umożliwia prowadzenie sesji współdzielenia ekranu. Za zgodą rolnika maszyna może być skomunikowana również  z systemem New Holland Control Room, który ostrzega dealera o kodach błędów, proponuje rozwiązania, a nawet zapobiega potencjalnym usterkom.

Dane z PLM Intelligence z modułu FarmData mogą być udostępniane agronomom lub innym specjalistom, którzy w sposób zdalny mogą udzielać porad w zakresie agrotechniki. 

dr inż. Jacek Skudlarski 
SGGW w Warszawie

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x