poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Rosyjski oligarcha w końcu traci udziały w Grupie Azoty

spot_img

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w końcu ogłosiło mianowanie tymczasowego zarządcy przymusowego dla majątku rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora w Grupie Azoty. Chodzi o udział wynoszący prawie 20 proc. akcji w tej państwowej spółce – powiedział Waldemar Buda, minister resortu. Polska ma zamiar znaleźć inwestora, który wypłaci odszkodowanie.

Wiaczesław Kantor traci kontrolę nad akcjami Grupy Azoty 

Rosyjski oligarcha Wiaczesław Kantor, poprzez spółki holdingowe takie jak Norica Holding S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu, Opansa Enterprises Limited i Rainbee Holdings Limited z siedzibami na Cyprze, kontroluje 19,82 proc. akcji Grupy Azoty. Jednakże, po rosyjskiej agresji na Ukrainę w kwietniu 2022 roku, Wiaczesław Kantor został objęty sankcjami ze strony Unii Europejskiej. posiadając udziały w Grupie Azoty. Spółka przez to może napotkać trudności w prowadzeniu działalności handlowej z zagranicznymi partnerami.

Jak wybudzone z letargu Ministerstwo Rozwoju i Technologii podjęło decyzję o mianowaniu tymczasowego zarządcy przymusowego dla majątku Kantora w Grupie Azoty. Celem Polski jest znalezienie inwestora, który wypłaci odszkodowanie za udziały kontrolowane przez rosyjskiego oligarchę. 

Nowy zarządca poszukiwany

Minister Waldemar Buda poinformował, że akcje należące do Kantora są obecnie zamrożone, co oznacza, że nie ma możliwości korzystania z prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy ani otrzymywania dywidendy. 

Przekazał także że podjął decyzję po konsultacjach z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym (CBA) oraz ministrem aktywów państwowych. Według przedstawionej prezentacji, wprowadzenie tymczasowego zarządcy przymusowego wiąże się z szeregiem działań, które będą realizowane.

Należy do nich ustalenie wartości rynkowej pakietów akcji objętych przejęciem, identyfikacja podmiotu lub podmiotów, które przejmą te akcje, wydanie decyzji administracyjnej dotyczącej przejęcia, wypłata odszkodowania na wskazane konto bankowe (gdzie środki są zamrożone) oraz przerejestrowanie papierów wartościowych na nowego właściciela lub właścicieli.

źródło:buisnessinsider

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x