niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Rosyjski dron uszkodził terminal zbożowy w Odessie

spot_img

Nocny atak rosyjskiego drona na ukraiński port w Odessie uszkodził kilka budynków, w tym terminal zbożowy, według Ukraińskiej Prawdy, powołującej się na informacje z Administracji Wojskowej Obwodu Odeskiego. W nocy 11 lipca rosyjscy najeźdźcy wystrzelili nad Ukrainą 28 dronów kamikadze Shahed, z których 26 udało się zestrzelić Siłom Powietrznym.

Dwa terminale podpalone

Fragmenty drona podpaliły dwa terminale w pobliżu portu, z których jeden był terminalem zbożowym. Według raportu pożary zostały szybko ugaszone, żadna infrastruktura nie odniosła poważnych uszkodzeń i nie było ofiar wśród ludności cywilnej.

Atak ma miejsce na tydzień przed wygaśnięciem Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego między dwoma krajami. Negocjacje prowadzone przez rząd turecki i ONZ trwają, ale Rosja zagroziła, że nie przedłuży porozumienia jeśli nie zostanie spełnionych szereg żądań, w tym usunięcie przeszkód w eksporcie rosyjskiego zboża i nawozów.

Umowa kilkakrotnie przedłużana

Rosja blokowała dostaw zboża z portów Ukrainy przez pierwsze pięć miesięcy trwającej wojny,, która rozpoczęła się w lutym 2022 r.. W lipcu 2022 r. strony podpisały umowę, w której pośredniczyły ONZ i Turcja, zezwalającą na wznowienie dostaw. Od tego czasu umowa była kilkakrotnie przedłużana, ale ukraiński rząd ocenia, że Rosja nie przedłuży umowy, gdy wygaśnie ona 18 lipca.

Od zniesienia blokady rok temu z ukraińskich portów Wielkiej Odessy wywieziono ponad 32 mln ton zboża i innych artykułów spożywczych.

Źródło: Ukraińska Prawda

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x