niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rosja wycofuje się z porozumienia umożliwiającego transport zboża z ukraińskich portów

spot_img

Rosja poinformowała w sobotę o zawieszeniu eksportu produktów rolnych z ukraińskich portów w odpowiedzi na atak na okupowany czarnomorski port Sewastopol, o który obwinia rząd Ukrainy.

korytarz zbożowy

Rosja zerwała umowę w związku z rzekomymi atakami terrorystycznymi na okręty Floty Czarnomorskiej i statki cywilne, które biorą udział w zabezpieczeniu korytarza zbożowego. Miało do nich dojść w sobotę, 29 października. Według rosyjskiej narracji, sprawcą były wojska ukraińskie, co skłoniło kraj Władimira Putina do wycofania się z porozumienia.

W związku z informacjami o wycofaniu się Rosji z porozumienia dotyczącego eksportu ukraińskich produktów rolnych, Organizacja Narodów Zjednoczonych jest w kontakcie z rosyjskimi władzami” — poinformował rzecznik ONZ Stéphane Dujarric.

Zmyślone ataki terrorystyczne na własne obiekty

Na sobotnie oświadczenie Kremla zareagował szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Oskarżył on Rosję o szantaż. 

„Prymitywność rosyjskiego szantażu dotyczy wszystkiego. Szantaż jądrowy, energetyczny, żywnościowy… Wymysły na temat tzw. brudnej bomby, z których śmieje się cały świat. Zmyślone ataki terrorystyczne na własne obiekty… Wszystko jest zbyt prymitywne i przewidywalne” – skomentował we wpisie na Telegramie. 

Z kolei szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zaznaczył, że Kijów ostrzegał przed rosyjskim planem „zniszczenia” tzw. inicjatywy zbożowej. Teraz Moskwa wykorzystuje fałszywy pretekst, by zablokować korytarz zbożowy, który gwarantuje milionom ludzi bezpieczeństwo żywnościowe napisał na Twitterze.

Źródło: buisnessinsider

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x