sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Nasz eksport zbóż poza UE tylko w niewielkim stopniu wyprzedza import

spot_img

Z uwagi na wojnę za naszą wschodnią granicą i nasze sąsiedztwo z Ukrainą skokowo zwiększył się  import zbóż do Polski w tym sezonie. O ile w ciągu pierwszych 17 tygodni sezonu 2021/22 zaimportowaliśmy spoza UE tylko 28,65 tys. ton zbóż, to w analogicznym okresie tego sezonu   wynik importu jest aż 35 razy wyższy i zbliżył się do poziomu eksportu.

Polska należy w tym sezonie do grona największych importerów kukurydzy w UE. Do czasu uruchomienia korytarzy zbożowych z Morza Czarnego eksport ukraińskich zbóż odbywał się w dużej części przez naszą wschodnią granicę.

Od początku sezonu 2022/23 do 23-go października Polska sprowadziła spoza UE 0,8 mln ton kukurydzy i 1,0 mln ton wszystkich zbóż (głównie z Ukrainy).

Dzieje się tak w sytuacji, gdy kraj nasz powinien odnotować rekordowe zbiory kukurydzy, które po aktualizacji prognoz plonów przez MARS (jednostka unijna monitorująca uprawy) mogą sięgnąć 8 mln ton.

Obecny wynik daje nam 3 miejsce w rankingu unijnych importerów kukurydzy i zbóż razem.

Unijni importerzy zbóż w sezonie 2022/23:

Dla porównania, polski eksport zbóż poza UE:

Od początku sezonu 2022/23 wyeksportowaliśmy poza UE 1,13 mln ton zbóż, w tym 0,97 mln ton pszenicy. Jest to dobry wynik w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego sezonu, kiedy to wywieźliśmy poza UE 658 tys. ton ziarna, w tym 569 tys. ton pszenicy.

Andrzej Bąk – e-WGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x