wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Rosja uderzyła w infrastrukturę portów naddunajskich Ukrainy

spot_img

W nocy 24 lipca 2023 roku Federacja Rosyjska przeprowadziła kolejny atak powietrzny z użyciem dronów uderzeniowych w rejonie Odessy. Poinformował o tym OK „Południe”.

Jak podano, tym razem celem ataków była infrastruktura naddunajskich portów Ukrainy.

„W wyniku trafień zniszczony został hangar zbożowy w jednym z portów, uszkodzone zostały zbiorniki do przechowywania innego rodzaju ładunków, a w jednym z zakładów produkcyjnych wybuchł pożar, który szybko ugaszono” – czytamy w komunikacie. Wiadomo również o 6 ofiarach ataku, które zostały ranne.

W raporcie nie podano, o który port chodzi, ale według niektórych mediów regionalnych celem ataków był port Reni.

Główna droga eksportu

Porty naddunajskie pozostają główną drogą eksportu ukraińskich towarów rolnych po zamknięciu korytarza zbożowego na Morzu Czarnym przez Rosję. Ukraina zamierza tą drogą wysyłać w świat 30-35 mln ton zbóż, rzepaku i olejów roślinnych. Plany te zaczynają jednak być torpedowane przez Rosję.

Konsekwencją opisanego ataku są skokowe (4%-6%) wzrosty notowań zbóż w poniedziałkowe południe po obu stronach Atlantyku (w Chicago jest sesja nocna).

Źródło: APK Inform, barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x