sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Kontrakty giełdowe na zboża i oleiste mocno podrożały w skali minionego tygodnia

spot_img

Wycofanie się z umowy zbożowej przez Rosję, poparte systematycznym ostrzałem Odessy (też portu) wywołało skokowe wybicie notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych w tygodniu kończącym się 21-go lipca 2023. Wprawdzie piątkowa sesja przyniosła korektę, to i tak tygodniowa skala wzrostów robi wrażenie (tabela poniżej).

Rynek gwałtownie reaguje na wszelkie doniesienia o możliwym dalszym ograniczeniom eksportu z basenu Morza Czarnego. Po groźbach Rosji, że będzie traktowała wszystkie statki kierujące się do ukraińskich portów jako jednostki wojskowe (wrogie), podobne oświadczenie wydała Ukraina. Chociaż wydaje się mało prawdopodobne by Ukraińcy atakowali rosyjskie transporty ze zbożem, to jednak taka groźba padła. Jednocześnie Kreml kieruje przekaz, że może powrócić do umowy zbożowej, jeśli zostaną wcześniejsze żądania, głównie chodzi o przyłączenia banku rolnego du systemu płatniczego Swift.

Wzrosty notowań wspierane są dodatkowo przez powrót suchej pogody po obu stronach granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Najmocniej zyskuje na tym kanadyjska canola (rzepak), której notowania wzrosły do poziomu najwyższego od marca tego roku.

Giełda w Paryżu

W skali tygodnia (przy dużej zmienności) unijna pszenica podrożała o 15,5 euro (6,7%). W konsekwencji najbliższa seria pszenicy zakończyła piątek ceną 245,25 eur/t.

Wyceny unijnej kukurydzy wzrosły w minionym tygodniu o prawie 9 euro (3,8%) do 237 eur/t na koniec tygodnia.

Unijny rzepak podrożał o 4,5 euro (1%) w minionym tygodniu do 470 eur/t, naśladując zachowanie amerykańskiej soi, kanadyjskiej canoli (najdroższa od początku roku) i drożejącej ropy.

Na wykresach notowania unijnej kukurydzy wróciły w okolice czerwcowego – dwumiesięcznego szczytu, podczas gdy pszenica pokonała wspomniane maksima i jest już najdroższa od 3 miesięcy. Rzepak w minionym tygodniu przekroczył poziom 500 eur/t zanim notowania kontraktu spadły w końcówce tygodnia.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures – rzut oka na wykresy

RZUT OKA NA WYKRESY – zamknięcie z 21.07.2023

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x