środa, 29 listopada, 2023
spot_img

Rolniczy handel bez opłat w miastach?

spot_img

W piątek (29 października br.), Sejm RP, stosunkiem głosów: 431 „za”  i 1 „przeciw”, przy braku głosów wstrzymujących się, przyjął Ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników (tzw. RHD). Nowe ustawowe rozwiązania mają się przyczynić do zwiększenia dochodów w gospodarstwach rolnych, a także sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych.

Handel bez targowych opłat

Ustawa dotyczy ułatwień w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników (RHD), m.in. braku konieczności wnoszenia opłaty targowej, który w pierwotnej wersji miał dotyczyć handlu w soboty i niedziele. Natomiast po zmianie dotyczy handlu w piątki i soboty. Dodajmy również, że rozwiązania te zaliczają się do postulatów tzw. Polskiego Ładu dla polskiego rolnictwa, przygotowanego i promowanego przez koalicję rządzącą. 

Rolnicy ale nie działkowcy

Natomiast podczas ubiegłotygodniowych prac nad projektem powyższej ustawy w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i w trakcie sesji plenarnej Sejmu RP, przepadła większość zgłoszonych tam poprawek, łącznie z najdalej idącą propozycją ugrupowań: KP (Koalicja Polska) i Polska 2050, dotyczącą tego, by grono beneficjentów ustawy – rolników i ich domowników – rozszerzyć też o działkowców. Także negatywnie, zaopiniowana została poprawka (KP i PO), mówiąca o tym, by rada gminy uchwalała regulamin określający zasady prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników w wyznaczonych miejscach, jak i ta, by miejsce do prowadzenia handlu przez rolników oraz ich domowników mogła wyznaczyć rada gminy w drodze uchwały. 

Prosto z pola do miasta

Poselski projekt „Ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników (tzw. RHD)”. zgłosiło ugrupowanie Kukiz’15. Natomiast celem tej inicjatywy ma być rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. poprzez wprowadzanie przez władze gmin dnia sprzedaży bezpośredniej, w którym gmina udostępniałaby miejsca rolnikom pragnącym sprzedawać swoje produkty. Nowe rozwiązania mają się też przyczynić do zwiększenia dochodów w gospodarstwach rolnych, sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych oraz skracaniu łańcuchów dostaw. Ustawą zajmie się teraz Senat RP, a jeśli zostanie ostatecznie przyjęta, to trafi na biurko Prezydenta. 

Źródła: Kancelaria Sejmu RP, MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x