środa, 28 lutego, 2024

Rolnicze priorytety Wicepremiera Kowalczyka

spot_img

O „Nowych Rozwiązaniach od 2022 roku” dla polskiego rolnictwa mówił podczas dzisiejszej (21 grudnia br.), konferencji prasowej Wicepremier, a zarazem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk. 

KPS, dopłaty i ekoschematy

– W przyszłym roku bez wątpienia priorytetem będą prace nad polskim Krajowym Planem Strategicznym dla unijnej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – stwierdził Wicepremier Henryk Kowalczyk. – Do końca bieżącego roku Rząd przekaże projekt KPS Komisji Europejskiej. Natomiast w 2022 roku będziemy prowadzić bardzo ważne rozmowy z Komisją Europejską, od których zależeć będzie wysokość dostępnych dla polskich rolników dopłat obszarowych, a także co bardzo ważne, ekoschematów. 

Powszechne i wzajemne ubezpieczenia 

Kolejna sprawa, którą Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk zaliczył do priorytetów, to rolnicze ubezpieczenia upraw i zwierząt. 

– Widzimy jak ważna jest ochrona rolników i rolnictwa przed nasilającymi się anomaliami pogodowymi i klimatycznymi, a także wynikającymi z tego tytułu rosnącymi stratami – zaznaczał Minister Kowalczyk. – Jesteśmy więc na zaawansowanym etapie prac zmierzających do tego, by objąć powszechnym systemem ubezpieczeń upraw i zwierząt  wszystkich Rolników. W taki sposób, by 2/3, czyli 65 procent składek ubezpieczeniowych opłacanych przez Rolników, było dotowane przez Państwo. W przyszłorocznym Budżecie Państwa na ten cel zarezerwowaliśmy 1,5 miliarda złotych, a w rezerwie mamy także kolejne 3 miliardy.

Dodajmy, że system o którym mówił dziś Wicepremier Henryk Kowalczyk ma się opierać na zasadach ubezpieczeń wzajemnych, tak by np. kwoty niewykorzystane w jednym roku, przechodziły na rok kolejny, wpływając min. na obniżenie wysokości składek. Nowy system rolniczych ubezpieczeń ma się opierać o Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, którego proces przejmowania przez Państwo, dla realizacji nowych zadań, obecnie trwa. 

Już wiosną Narodowy Holding Spożywczy! 

– Ponieważ bardzo zależy nam na tym, by już na wiosnę przyszłego roku zaczął w naszym kraju działać system łamania zmów cenowych, a taki jest główny cel tworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego, na obecnym etapie prowadzimy zaawansowane prace nad budową i wdrażaniem zasad jego działania w oparciu o spółki z udziałem Skarbu Państwa – wyjaśniał Minister Henryk Kowalczyk. – Samą budowę holdingu powierzono Ministerstwu Aktywów Państwowych, które docelowo przekaże holding pod nadzór organizacyjny Ministerstwa Rolnictwa. Celem jest, jak mówiłem, ochrona polskich rolników przed stratami wynikającymi z cenowych zmów większych podmiotów gospodarczych. 

Emerytury i zwiększenie zasiłków!

Następny ważny temat, to reforma systemu rolniczych emerytur KRUS, tak by rolnicy chcąc skorzystać z pełni świadczeń emerytalnych nie musieli oddawać swoich gospodarstw. W tym przypadku Wicepremier Kowalczyk zapewnił, że prace są już na ukończeniu. Nowe prawo ma zacząć obowiązywać już w przyszłym roku. Wicepremier zapewnił też, że osobiście popiera koncepcję zrównania uprawnień Rolników z uprawnieniami emerytów ZUS. Minister Kowalczyk wspomniał też min. o zwiększeniu wysokości stawki dobowego zasiłku chorobowego KRUS z 10 do 20 zł za dzień, a także dziennej stawki świadczeń z tytułu COVID-19 z 15 do 30 zł za dzień. Mówił też o podwyżce z obecnej stawki 809 zł do 1033 zł wyceny 1 procenta uszczerbku na zdrowiu w przypadku określania świadczeń rentowych KRUS. 

Pomoc w walce z ASF 

– W tym przypadku zależy nam bardzo, co oczywiste, na zahamowaniu rozprzestrzeniania się tej bardzo szkodliwej dla polskiego rolnictwa choroby – podkreślał Wicepremier Henryk Kowalczyk. – Zależy nam też na zahamowaniu równie szkodliwego procesu likwidacji hodowli trzody chlewnej. Chodzi o to, by udzielić naszym hodowcom takiego wsparcia by przetrwali ten najgorszy czas. Szczególnie, że w ostatnim okresie udało nam się poczynić postępy w walce z tą zarazą i walka ta dalej należeć będzie do naszych priorytetów.

Minister Rolnictwa wspomniał tu o opisywanym już przez nas programie dopłat do utrzymania loch na poziomie 1000 zł do 10 urodzonych w wyznaczonym okresie prosiąt. Wspomniał również o zwiększeniu dziennej stawki dopłaty dla rolników zmuszonych decyzją lekarza weterynarii do zaprzestania hodowli, z 36 groszy do 1 zł przy jednoczesnym zwiększeniu limitu z 50 do 200 sztuk trzody, co w ocenie Ministra może generować wsparcie dla hodowców w wysokości 200 zł dziennie. 

Paliwo rolnicze, RHD i oczka

Poza powyższymi sprawami, do ważnych zadań na następny rok, Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk zaliczył: wdrażanie szeroko opisywanych już przez nas zmian w prawodawstwie ułatwiającym Rolnikom prowadzenie rolniczego handlu detalicznego (RHD) i tzw. małego przetwórstwa, podwyżkę podstawy naliczania zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze, wprowadzenie okresu przejściowego PROW 2014-2020, także na lata 2021 i 2022 (łącznie z zapisanymi tam naborami wniosków). Kolejną tego rodzaju sprawą mają być prawne ułatwienia oraz wsparcie dla Rolników chcących zainstalować w swoich gospodarstwach oczka wodne o powierzchni do 0,5 hektara i głębokości do 3 metrów z perspektywą wsparcia finansowego wysokości 15 tysięcy zł dla gospodarstwa. 

A co Wy o tym sądzicie? 

Wicepremier Henryk Kowalczyk, oceniając kończący się rok 2021, wbrew przywołanej podczas konferencji krytycznej opinii AGRO-Unii, ocenił że był to czas trudny, ale nie stracony, o czym świadczyć mają prowadzone w Ministerstwie Rolnictwa prace i wdrażane przez MRiRW programy. Świadczyć ma też o tym odnotowywany ostatnio 7-8 procentowy wzrost eksportu polskich produktów rolnych poza granice Polski. My jednak, w świetle licznych sygnałów płynących do Redakcji bezpośrednio od Rolników, mamy wątpliwości co do tego, czy nakreślony przez Wicepremiera Henryka Kowalczyka zakres działań będzie wystarczający, by skutecznie pomóc polskiemu rolnictwu i Rolnikom w walce obecnym kryzysem. 

A co Wy o tym sądzicie? Chętnie posłuchamy Waszych opinii.
 
Źródło i foto: MRiRW

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x