piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Ceny globalne produktów mleczarskich są najwyższe od ponad roku

spot_img

Indeks cen produktów mlecznych FAO wynosił w maju średnio 126,0 punktów, co oznacza wzrost o 2,3 punktu (1,8 procent) w porównaniu z kwietniem i poziom 3,5 procent powyżej analogicznej wartości rok temu.

Międzynarodowe notowania cen wszystkich przetworów mlecznych objętych indeksem wzrosły w maju

Zwiększony popyt ze strony sektora handlu detalicznego i usług gastronomicznych przed wakacjami oraz oczekiwania rynku, że produkcja mleka może spaść poniżej historycznych poziomów w Europie Zachodniej, w połączeniu z sezonowo spadającą produkcją mleka w Oceanii, przyczyniły się do wzrostu notowań cen wszystkich przetworów mlecznych w maju.

Dodatkowym bodźcem wzrostowym był wznowiony popyt importowy na dostawy natychmiastowe, szczególnie z niektórych krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, przyczynił się do wzrostu cen produktów mlecznych.

Indeks FAO światowych cen przetworów mlecznych:

Ceny skupu mleka w Polsce nie rosną

Niestety wzrosty cen nabiału na świecie nie przełożyły się, przynajmniej na razie, na wyższe ceny skupu mleka w kraju. Pokazują to dane o cenach średnich publikowane przez MRiRW (obejmują okres tylko do końca kwietnia).

Źródło: FAO, MRiRW

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x