czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Cukier mocno tanieje na świecie i w kraju

spot_img

Według FAO indeks międzynarodowych cen cukru obniżył się w maju aż o 7,5% i wyniósł średnio 117,1 punktu. Oznacza to trzeci z rzędu miesięczny spadek i poziom cen o 25,5% niższy od maja ubiegłego roku.

Sprzyjająca pogoda, żniwa w Brazylii i tańsza ropa przyczyniły się do dużego spadku cen cukru

Spadek międzynarodowych cen cukru w maju wynikał głównie z dużej podaży wynikającej z rozpoczęcia nowego sezonu żniw w Brazylii. Jednocześnie sprzyjające warunki pogodowe przyczyniły się do poprawy perspektyw globalnych dostaw.

Większe możliwości eksportu z Brazylii i niższe międzynarodowe ceny ropy naftowej wywarły dalszą dodatkową presję na spadek światowych cen cukru.

Indeks FAO światowych cen cukru:

Od początku roku cukier tanieje systematycznie w kraju

Przeceny i powszechne promocje stosowane przez sieci handlowe wynikają z niskich notowań cukru na świecie. Doskonale obrazują to dane MRiRW zamieszczone w formie wykresu poniżej. Od początku roku (do końca kwietnia) średnia cena cukru spadła w sieciach handlowych aż o 20% do 3,066 zł/kg.

Źródło: FAO, MRiRW

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x