wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Rolnicza Solidarność wspiera pracowników ARiMR

spot_img

Wczoraj tj. 10 lipca br., w ramach działań solidarnościowych, organizacja rolnicza Solidarność przeprowadziła w godzinach 11:00-12:00 akcję poparcia przed biurami powiatowymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) znajdującymi się w Szczecinku, Białogardzie, Koszalinie, Łobzie, Stargardzie i Choszcznie. Głównym celem akcji było wsparcia dla pracowników ARiMR w ich staraniach o poprawę warunków pracy, wynagrodzeń oraz ustanowienie nowej, efektywnej formuły dialogu pomiędzy związkami zawodowymi a kierownictwem w ARiMR.

Zmiany są konieczne

Protestujący przekazali list poparcia bezpośrednio w siedzibie biura powiatowego ARiMR, wyrażając jednoznaczne postulaty dotyczące poprawy warunków pracy, płacy oraz relacji ze związkami zawodowymi. Podkreślono, że doskonalenie tych obszarów ma bezpośredni wpływ na jakość współpracy z rolnikami, a relacje nie mogą ograniczać się jedynie do standardowych interakcji „urzędnik-petent”. Istotną kwestią jest wspólne dążenie do znalezienia optymalnych rozwiązań dla polskiego rolnictwa, gdzie związki zawodowe odgrywają istotną rolę, eliminując potrzebę pośrednictwa. 

Stanisław Barna, przed przeprowadzeniem akcji poparcia, zaznaczył na swoim profilu na Facebooku, że taka forma protestu jest konieczna w świetle działania Agencji. Prezydium organizacji oraz inni zaangażowani działacze podjęli decyzję o wsparciu solidarności pracowników związanych z organizacjami okołorolniczymi, takimi jak ODR, ARiMR, szkoły i inne instytucje związane z ministerstwem rolnictwa, podlegające ARiMR. 

Podczas pikietowania biura powiatowego ARiMR w Choszcznie, Michał Buchajczyk, obecny na miejscu, wyjaśnił powód udziału rolników w proteście. Wskazał na fakt, że Związek Zawodowy „Solidarność”, skupiający licznych pracowników, zwrócił się o wsparcie z powodu referendum dotyczącego dalszych działań. Sytuacja płacowa w poszczególnych jednostkach terenowych okazała się trudna, gdyż wypłaty są znacznie niższe niż te otrzymywane przez pracowników centrali w Warszawie.

Protest pracowników ARIMR. O co walczą urzędnicy?

  1. Podwyżki w wysokości 800 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich pracowników ARiMR.
  2. Wprowadzenie premii regulaminowej w wysokości 1500 zł brutto na kwartał, uzależnionej proporcjonalnie od frekwencji.
  3. Wprowadzenie dodatku funkcyjnego dla pracowników, którzy w zakresie czynności mają dodatkowe zadania związane z: obsługą informatyczną, kancelarią, archiwum oraz opieką nad nowymi pracownikami lub przypisane zadania innego wydziału. Wysokość dodatku uzależniona byłaby od wielkości biura, w przedziale 500 – 1000 zł brutto.
  4. Zminimalizowanie różnic w wynagrodzeniach na tych samych stanowiskach pracy.
  5. Wprowadzenie do regulaminu wynagradzania zapisu o obowiązku informowania przez dyrektorów departamentów centrali i dyrektorów oddziałów regionalnych o średniej stawce na pracownika.
  6. Wprowadzenie do regulaminu wynagradzania ścieżki awansu zawodowego.
  7. Wprowadzenie katalogu działalności, na wykonywanie której jest wymagana zgoda na dodatkowe zatrudnienie.
  8. Wprowadzenie zmian w Zarządzeniu w sprawie polityki antymobbingowej, polegających na rozszerzeniu składu komisji mobbingowych o reprezentantów związków zawodowych, osobę wskazaną przez poszkodowanego oraz psychologa.
  9. Wprowadzenie ruchomego czasu pracy.

źródło: NSZZ Solidarność, solidarnoscarimr.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x