czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Rząd planuje rozszerzenia w grupach producenckich

spot_img

Na oficjalnej stronie rządowej opublikowano projekt zmiany rozporządzenia ministra rolnictwa, dotyczący grup producenckich. Głównym celem projektu jest umożliwienie producentom roślin bobowatych oraz produktów wytwarzanych w ramach krajowych systemów jakości żywności notyfikowanych w KE tworzenia takich grup.

Tworzenie grup producentów i organizacji producentów

Nowe możliwości dla producentów roślin bobowatych

W poniedziałek opublikowany projekt, który jest obecnie przedmiotem konsultacji publicznych, zakłada wprowadzenie zmian w istniejących kategoriach produktów, dla których możliwe jest tworzenie grup producentów rolnych. Projekt ma na celu umożliwienie producentom roślin bobowatych tworzenia takich grup producentów rolnych. Skąd pomysł na tą zmianę?

Promocja, samowystarczalność i ekologia na pierwszym planie

Według uzasadnienia, umożliwienie tworzenia grup producentów roślin bobowatych ma na celu promowanie uprawy tych roślin, zwiększenie ich wykorzystania w żywieniu zwierząt gospodarskich oraz przyczynienie się do redukcji importu śruty sojowej. Projekt zakłada, że skutkiem tego będzie również poprawa stanu gleby oraz zmniejszenie zużycia nawozów mineralnych.

Wsparcie dla producentów o wyższych standardach i zrównoważonej produkcji

Drugą proponowaną zmianą jest dodanie nowej kategorii produktów, która umożliwi tworzenie grup producentów rolnych. Dotyczy to „produktów rolnych wytwarzanych w ramach krajowych systemów jakości żywności, notyfikowanych Komisji Europejskiej”. Propozycja wynika z potrzeby wsparcia producentów, którzy stosują wyższe standardy produkcji niż tradycyjne metody oraz umożliwienia im tworzenia formalnych struktur i wzmocnienia swojej pozycji na rynku. Taka zmiana ma na celu promowanie zrównoważonej produkcji i nie narzuca żadnych nowych warunków ani ograniczeń dotyczących skali produkcji wprowadzanej na rynek przez grupy producentów rolnych, jak zaznaczono w Ocenie Skutków Regulacji.

źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x