Co znajdziesz w artykule?
Wzrost kosztów produkcji rolniczej przy jednoczesnym spadku cen za płody rolne to realia, z którymi muszą zmagać się rolnicy.
Sytuacja jest o tyle trudniejsza, że dodatkowo przebieg pogody w ostatnich latach przyczynił się do dużych strat w produkcji roślinnej, a wystąpienie ASF znacząco zredukowało rentowność gospodarstw produkujących trzodę chlewną.
Niektóre gospodarstwa nadal czekają na wpływy z dopłat. Kolejny problem to nieuczciwi kontrahenci zalegający z zapłatą za sprzedany towar.
Raport GUS
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dochodów Polaków w 2018 roku. Dane są zatrważające. Wg GUS roczny dochód rolnika w przeliczeniu na 1 osobę w gospodarstwie domowym nie przekroczył 13 tyś złotych.
Biedniejsi w Polsce są tylko renciści. Polski rolnik w 2018 roku wypracował dochód wartości 12 840 złotych. Dla porównania dochód na osobę w gospodarstwach domowych pracowników wyniósł 22 064 zł.
Sytuacja Polski na tle UE
Polska jest nadal jednym z najbiedniejszych krajów w Europie. Poziom skrajnego ubóstwa dominuje głównie na wsiach i mniejszych miejscowościach. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem w Polsce wynosi 14,8 procent. Nasi sąsiedzi z Czech nie przekraczają 10 procent tego wskaźnika. Gorszą sytuację mają Łotysze.
Rolnicy źle oceniają swoją sytuację materialną
Raport GUS rozszerzono o badanie oceny sytuacji finansowej w gospodarstwach domowych. Rolnicy źle oceniają swoją sytuację. Ponad 20 procent badanych rolników przyznaje, że nie jest w stanie jednorazowo pokryć bieżących wydatków. Aż 40% ankietowanych rolników „pewną trudnością” dopina budżet na rachunki i spodziewane wydatki.
Podatek od mięsa szkodliwy dla polskich rolników, przetwórców oraz konsumentów?