niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Rolnicy otrzymają dopłaty do rzepaku i innych rodzajów zbóż! Jest wykaz gatunków!

spot_img

Wczoraj mieliśmy okazję rozmawiać z ministrem Robertem Telusem na temat planów pomocy dla rolników dotyczących niekontrolowanego importu zbóż z Ukrainy. Minister zapewnił nas, że projekt dopłat będzie gotowy w ciągu tygodnia. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia środków wsparcia dla sektorów zbóż i nasion oleistych w sytuacjach nadzwyczajnych pojawił się już w wykazie prac legislacyjnych. Wynika, z niego, że dopłaty będą obowiązywać także w przypadku rzepaku i innych zbóż.

Zawieszenie emerytur i rent KRUS

Dopłaty do rzepaku i innych rodzajów zbóż jako rekompensata strat

Jak czytamy w projekcie rozporządzenia, nadmierny przywóz z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż i rzepaku, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski. Dodatkowy przywóz zboża i rzepaku powoduje w pewnych regionach nadpodaż, obniża lokalne ceny, wpływa na łańcuchy logistyczne. Magazyny są zapełnione zbożem a rolnicy są niepewni swojej przyszłości. Spadek cen w tych regionach i spadek efektywności ekonomicznej może mieć wpływ na decyzje rolników dotyczące planowania zasiewów. To może spowodować nagły spadek produkcji zbóż i nasion oleistych.

“Dlatego też dopłaty przeznaczone są dla producentów rolnych w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy w celu zrekompensowania im strat (utraty wartości produkcji), które ponieśli”. – wyjaśnia Rada Ministrów.

Dopłaty do rzepaku i innych rodzajów zbóż – lista gatunków

Rząd proponuje wprowadzenie dodatkowej formy wsparcia finansowego przeznaczonej dla producentów: 

  • pszenicy, 
  • żyta, 
  • jęczmienia,
  • owsa, 
  • kukurydzy, 
  • pszenżyta, 
  • mieszanek zbożowych, 
  • rzepaku lub rzepiku.

Jako uzasadnienie, Rada Ministrów tłumaczy, że przyznawanie dopłat do sprzedanego zboża ma na celu poruszyć rynek, tak aby rolnicy nie magazynowali zboża i opróżniali magazyny przed nadchodzącymi żniwami. Dlatego też wsparcie producentów rolnych uzależnione jest od dostarczenia faktur sprzedaży zbóż lub rzepaku. Jakiego rzędu kwoty to będą? Kiedy będzie można sprzedawać rzepak i inne gatunki zbóż? Niestety ta informacja nie jest zawarta w projekcie. Jednak minister Robert Telus wskazywał, że pieniądze miałyby trafić do rolników przed żniwami. 

Planowany termin przyjęcia planowanego rozporządzenia przez Radę Ministrów to II kwartał br.

źródło: Wykaz Prac Legislacyjnych

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
1 rok temu

Dlaczego na wykazie nie ma np GRYKI którą zawalone są firmy ?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x