czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rosną i tak już rekordowe prognozy zbiorów kukurydzy i soi w Brazylii

spot_img

CONAB (brazylijski odpowiednik USDA) skorygował w górę swoją prognozę produkcji soi w tym sezonie (2022/2023) o 2,2 mln ton do 153,6 mln ton (125,5 mln ton w poprzednim roku), powołując się na wyższe plony. Prognoza eksportu wzrosła o 1,4 mln ton, do 94,3 mln ton (78,7 mln ton rok wcześniej).

CONAB oczekuje, że łączne zbiory kukurydzy wyniosą  rekordowe 124,88 mln ton w porównaniu do 113,1 mln ton sezon wcześniej.  Wzrost produkcji (r/r) ma wynikać to w dużej mierze ze wzrostu produkcji pierwszego zbioru (+9%) do 27,24 mln ton i drugiego zbioru (+11%) do 95,32 mln ton. Prognozowany eksport kukurydzy pozostał na niezmienionym poziomie 48 mln ton (46,6 mln ton w poprzednim roku).

Agencja twierdzi, że ostateczna produkcja jest nadal w dużej mierze zależna od pogody w pozostałej części sezonu.

Brazylia odnotowuje również wzrost areału sorgo ze względu na dobrą tolerancję tego zboża na suszę. Oczekuje się, że produkcja przekroczy sorgo 3,7 mln ton.

Dla porównania, USDA w kwietniowej prognozie zakłada, że Brazylia zbierze i wyeksportuje odpowiednio:

  • Soja: 154 i 92,7 mln ton;
  • Kukurydza: 125 i 50 mln ton.

Źródło: CONAB, USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x