czwartek, 1 czerwca, 2023

Roczny wskaźnik inflacji w listopadzie obniżył się ku zaskoczeniu ekonomistów

spot_img

W Polsce inflacja konsumencka w listopadzie wyniosła 17,4 proc. w skali roku w porównaniu do 17,9 proc. w październiku – podał w poniedziałek GUS w swoich tzw. szybkich wyliczeniach. To jest pierwszy miesiąc od lutego 2022 r., gdy inflacja spadła (r/r). Należy jednak przypomnieć, że wówczas w życie weszła tarcza antyinflacyjna, która obniżyła inflację.

Ostatnim miesiącem, gdy inflacja obniżyła się (bez ingerencji rządu) był czerwiec 2021 r. Od tego czasu (z pominięciem wspomnianego lutego 2022 r.) co miesiąc inflacja okazywała się wyższa niż w miesiącu poprzedzającym. Być może jesteśmy świadkami szczytu inflacji, który miał miejsce w październiku, kiedy to wskaźnik ten sięgnął 17,9 proc. i był najwyższy od grudnia 1996 roku.

Średnia prognoz ekonomistów wskazywała na wzrost inflacji do 18 proc. w listopadzie. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7 proc.

W najnowszym raporcie GUS podał jedynie wzrost cen w trzech głównych kategoriach. W ciągu roku nośniki energii podrożały średnio o36,8 proc., paliwa samochodowe — o 15,5 proc., a żywność — o 22,3 proc. Szczegółowo dowiemy się co i jak mocno podrożało 15-go grudnia, kiedy poznamy finalne dane.

Inflacja w Polsce:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: GUS

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x