czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Rezolucja lekceważy rzeczywistość

spot_img

We wtorek 8 czerwca Parlament Europejski przyjął sprawozdanie strategii bioróżnorodności Unii Europejskiej do 2030 roku. Projekt uwzględnia ochronę 30 %  obszarów lądowych i morskich.  Rezolucja przeszła 515 głosami przy 90 głosach sprzeciwu i 86 wstrzymujących się. Zatwierdzona strategia zderzyła się z ogromnym rozczarowaniem organizacji rolniczej Copa Cogeca, która zdecydowała się na wystosowanie pisma. 

Rolnicy kolejny raz mają postawione zbyt wysokie wymagania

„Rolnicy ponownie znajdują się w centrum unijnej inicjatywy i po raz kolejny są proszeni o zrobienie więcej przy małych możliwościach.” – zareagował na wynik głosowania sekretarz generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen. Zaznaczył także, że faworyzowanie jednego filaru zrównoważonego rozwoju nad drugim to droga do znikąd i działa demotywująco na rolników i leśników w całej UE. 

„Obrana strategia zawiera niespójności. Rolnictwo nie jest ideologią, jest istotną częścią społeczeństwa, dostarczanie kluczowych usług żywnościowych, błonnikowych i środowiskowych.”- dodał.

Parlament uwzględnił zgłaszane poprawki 

Dobrą nowiną jest przyjęcie większości poprawek zaproponowanych przez Komisję Rolnictwa między innymi społeczną i ekonomiczną ocenę konsekwencji wprowadzenia nowej polityki. Pod uwagę zostały też wzięte trzy kluczowe punkty:

  • znaczenie wymiaru handlu zewnętrznego w przestrzeganiu przepisów UE norm, 
  • kluczowa rola przyszłej strategii leśnej UE na rzecz wzmocnienia zrównoważonych lasów zarządzanie w sposób zrównoważony i potrzeba większego zestawu narzędzi alternatywnych, skutecznych,
  • niedrogie i bezpieczne dla środowiska rozwiązania w zakresie ochrony upraw.

Copa Cogeca liczy, że realizacja strategii będzie koncentrować się na konkretnych rozwiązaniach uwzględniających wszystkie wymiary pytania o bioróżnorodność, w tym potencjalne skutki relokacji podaży żywności.

Źródło: copacogeca.eu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x