sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

Hodowla roślin, a bioróżnorodność

Różnorodność biologiczna stanowi podstawę świadczenia wszystkich usług ekosystemowych. Grupa Naukowa Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ pochyliła się nad tematem i opublikowała raport. który potwierdza, że ​​edycja genów odgrywa kluczową rolę w przyczynianiu się do agrobioróżnorodności. 

Bioróżnorodność w rolnictwie ma kluczowe znaczenie 

Obecnie przejście do systemów żywnościowych przyjaznych przyrodzie jest spowalniane lub uniemożliwiane przez liczne wyzwania agronomiczne, gospodarcze i społeczne, które są spotęgowane przez deficyty w systemach wiedzy. Między innymi: 

  • Wyzwania agronomiczne obejmują zmniejszenie plonów związane z produkcją pozytywną w przyrodzie
  • Wyzwania gospodarcze obejmują wyższy popyt na pracę, wyższe koszty transakcji, nieudaną waloryzację zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości
  • Wyzwania polityczne obejmują niespójność polityki
  • Deficyty wzdłuż systemów wiedzy rolniczej obejmują słabą wiedzę i systemy doradcze.

Dlaczego wspieranie bioróżnorodności jest istotne? 

Utrzymanie i zwiększanie bioróżnorodności w rolnictwie ma kluczowe znaczenie dla wspierania i rozszerzania systemów żywnościowych przyjaznych dla przyrody i może przynieść dodatkowe korzyści konsumentom. Na ten przykład można przytoczyć lokalne odmiany, które są często bardziej odżywcze niż zwykłe odmiany i lepiej przystosowane do lokalnych warunków klimatycznych i glebowych. Poddanie ich konwencjonalnym i molekularnym programom hodowlanym, w tym edycji genów, wykorzystuje ich nieodłączne zalety, poprawiając produktywność i/lub tolerancję na niekorzystne warunki biotyczne lub abiotyczne.  W kontekście przewidywanych zmian klimatu metody te mogą mieć kluczowe znaczenie dla utrzymania korzystnej bioróżnorodności w obliczu nowych presji środowiskowych. Podkreśla to potrzebę zaawansowanej wiedzy na temat różnorodności genetycznej roślin, różnorodności drobnoustrojów i interakcji, z uwzględnieniem lokalnej zmienności klimatu, gleb, składników odżywczych, wody i kontekstowego wpływu na środowisko.

Obecne systemy żywności muszą się zmienić

Obecne systemy żywnościowe na całym świecie powodują utratę siedlisk i bioróżnorodności, degradację gleby i wody oraz emisje gazów cieplarnianych. Zjawiska te z kolei osłabiają produktywność, trwałość i odporność systemów żywnościowych. To błędne koło można przerwać, jeśli podjęte zostaną fundamentalne kroki w celu dostosowania produkcji żywności, paszy i błonnika. Wymaga to zmian na poziomie krajobrazu, w tym w zarządzaniu glebą i wodą, planowaniu użytkowania gruntów, ochronie bioróżnorodności, zasadach agroekologii i podejściu do gospodarki o obiegu zamkniętym, nowych nauce i technologiach w biologii molekularnej i hodowli roślin, alternatywnych źródłach białka oraz narzędziach cyfrowych zarządzanie rolnictwem oraz ziemią i zasobami naturalnymi.  Dziś podjęte kroki przeniosą korzyści w bliskiej przyszłości. 

Źródło:euroseeds.eu
Zdj:pexels.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x