środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Retro Show 2023 w Szreniawie. Sprawdź zapowiedź atrakcji plenerowych

spot_img

Czy jesteś miłośnikiem klasyki? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie idealny plan na wrześniowy weekend! Już niedługo, bo 17 września 2023 roku, Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie organizuje  imprezę plenerową „Retro show” dla wszystkich pasjonatów historii i technologii. W tym roku, Muzeum świętuje głównie markę Tarpan. Ale co dokładnie czeka na miejscu odwiedzających w tym wyjątkowym roku?

Parada zabytkowych pojazdów i kultowe Ursusy

Imprezę uroczyście otworzy parada zabytkowych pojazdów, a głównym punktem programu będą klasyczne ciągniki rolnicze, które wyruszą na pokaz, prezentując swoją majestatyczną historię. Dla tych, którzy nie zdążą na ten spektakularny moment, po paru godzinach przewidywany jest także paradny powrót z pola muzealnego na teren muzeum. Organizatorzy nie zapomnieli także o kultowych ciągnikach Ursus, które przez lata były nieodłączną częścią naszego krajobrazu wiejskiego.

Unikatowe maszyny rolnicze na żywo: Lokomobila „Hipolina” i Debiut Piasta G-75R

Planowana jest także demonstracja pracy maszyn i urządzeń rolniczych. Na miejscu będzie można obejrzeć m.in. jedyną w swoim rodzaju lokomobilę H. Cegielski („Hipolinę”) oraz unikatowy ciągnik gąsienicowy Piast G-75R. Będzie to debiut Piasta przed szreniawską publicznością. „Hipolina” natomiast 17 września wystąpi po raz ostatni w tym sezonie.

Pokazy pracy zwierząt i młócenie ziarna 

Na polu muzealnym będzie można zobaczyć pokazy pracy zwierząt. Fachowcy z Działu Chowu Zwierząt zademonstrują orkę, bronowanie i siew przy pomocy koni. Na terenie muzeum rozmieszczone zostaną stanowiska związane z młóceniem ziarna. Prezentowana będzie młocka z użyciem cepów, młocarni sztyftowej, młocarni szerokomłotnej i młocarni czyszczącej. Zwiedzający będą mogli spróbować pyr z gzikiem i uczestniczyć w smażeniu powideł.

Zabytki, rzeźby i muzyka na podwórzu folwarcznym

Na podwórzu folwarcznym zaplanowano pokazy pojazdów ze zbiorów MNR w Szreniawie, Narodowego Muzeum Techniki oraz kolekcjonerów prywatnych. Pokazy na podwórzu folwarcznym zaczną się już w sobotę.

Na terenie będą ponadto eksponowane rzeźby po konkursie „Naturalia Land Art”. Odbędzie się też finisaż wystawy „Biskupianie”. Program artystyczny wypełni koncert zespołu „Biskupianie” oraz śpiewanka prowadzona przez członków zespołu Affabre Concinui i potańcówka organizowana przez kapelę koźlarską Adama Kaisera i Rodzinną Kapelę Hałasów.

PROGRAM IMPREZY

11:00 – parada zabytkowych pojazdów

11:30 – pokazy na polu muzealnym

13:30 – paradny powrót z pola na podwórze folwarczne

13:30 – śpiewamy z Affabre Concinui (pawilon 8)

14:00 – Finisaż wystawy „Biskupianie” (w spichlerzu)

14:00 – prezentacja zabytkowych pojazdów na podwórzu folwarcznym

15:00 – Wręczenie nagród w konkursie „Naturalia Land Art”

15:45 – występ sceniczny Biskupian z Domachowa

17:00 – tańczymy z Domem Tańca Poznań Jacka Hałasa – kapela koźlarska Adama Kaisera, Rodzinna Kapela Hałasów

18:00 – zakończenie imprezy

Dodatkowo:

Przejazdy lokomobili HCP

Przejazdy ciągnika gąsienicowego Piast

Młocka z wykorzystaniem lokomobili

Pokazy samochodów Tarpan i Honker

Młocka z wykorzystaniem przystawki pasowej ciągnika

Pokazy orki, bronowania i siewu

Prezentacja pojazdów przez właścicieli

Wystawa Tarpanów i Honkerów oraz motocykli na podwórzu folwarcznym

Zapraszamy wszystkich na niezapomniane wydarzenie, które odbędzie się w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie w niedzielę, 17 września 2023 roku, w godzinach od 11.00 do 18.00. Więcej informacji na stronie Muzeum Szreniawa.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x