niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Za ile można sprzedać zboże w I połowie września? [CENY W SKUPACH 2023]

spot_img

Obroty ziarnem utrzymują się na niskim poziomie, a handel na szerszą skalę jest mocno ograniczony. To wynik nie tylko małej aktywności ze strony rolników, ale także firm handlowych w większości regionów kraju. Przyczyną tego stanu rzeczy jest oczywiście oczekiwanie na wzrost cen ziarna.

Za ile można sprzedać zboże w I połowie września? [CENY W SKUPACH 2023]

IZP: Wzrost cen ziarna w najbliższym czasie może być trudny do osiągnięcia

Wielu rolników trzyma swoje zasoby ziarna w nadziei na lepsze stawki.  Izba Zbożowa przewiduje, że ze względu na globalne spadki cen zbóż oraz konkurencję na rynku międzynarodowym, wzrost cen ziarna w najbliższym czasie może być trudny do osiągnięcia, zwłaszcza w przypadku ziarna paszowego.

Co więcej, na rynku brakuje presji ze strony przetwórców na duże zakupy ziarna. Wiele z tych firm ma już zapasy ziarna, realizuje wcześniej podpisane kontrakty na dostawy oraz dokupuje surowce na bieżąco na lokalnych rynkach. 

Większego popytu można spodziewać się za kilka tygodni

Z raportu Izby wynika, że rolnicy mogą rozważyć wystawienie większej ilości ziarna na sprzedaż w drugiej połowie września, kiedy zbliżą się obiecujące zbiory kukurydzy oraz konieczność spłaty zobowiązań finansowych będzie bardziej paląca. Z drugiej strony, przetwórcy mają obecnie umiarkowane zapotrzebowanie na ziarno, gdyż zbudowali już swoje zapasy pod bieżącą produkcję i starają się nabywać ziarno lokalnie. Większy popyt ze strony przetwórców można spodziewać się za kilka tygodni, gdy ruszą zbiory kukurydzy.

Ceny zbóż w skupach

W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za ziarno ze zbiorów 2022-2023 z dostawą w żniwa według raportu Izby kształtowały się następująco:

  • Pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250): 880-950 PLN/t,
  • Pszenica paszowa: 750-850 PLN/t,
  • Żyto konsumpcyjne: 640-730 PLN/t,
  • Żyto paszowe: 600-660 PLN/t,
  • Pszenżyto: 700-760 PLN/t,
  • Jęczmień paszowy: 700-780 PLN/t,
  • Owies paszowy: 680-770 PLN/t,
  • Kukurydza: 800-880 PLN/t,
  • Rzepak: 1800-1920 PLN/t.

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x